Grenlandija velja za največji otok na svetu, ki ozemeljsko pripada Danski in ima močno lokalno samoupravo, čeprav geografsko sodi na območje Severne Amerike.

Grenlandija je po površini večje od zahodne Evrope, vendar je 81 odstotkov njene kopenske mase prekrite z ledeniki in ledenimi ploščami.

Po podatkih spletnih stran je na Grenlandiji 76 nogometnih klubov in 5500 registriranih igralcev, kar je približno 10 odstotkov od skupno 57.000 prebivalcev.

Vendar pa ostro arktično podnebje pomeni, da se nogomet lahko igra na prostem le pet mesecev v letu in na gramoznih igriščih ali umetni travi.

Lani je selektor Grenlandije Morten Rutkjaer dejal, da bi članstvo v Concacafu pomagalo izboljšati kakovost igre in igralcev. Grenlandski nogometaši sicer še nikoli niso nastopili na mednarodnih tekmovalnih turnirjih, odigrali so le prijateljske tekme.

Grenlandija ne more postati članica Uefe, ker se Evropski nogometni zvezi lahko pridružijo le reprezentance držav ali suverenih ozemelj, ki jih priznavajo Združeni narodi, medtem ko za Concacaf, ki združuje reprezentance Severne in Srednje Amerike ter Karibov, teh zahtev ni.

Upanje Grenlandcev za udeležbo na tekmovalni mednarodni nogometni sceni se je razblinilo na ponedeljkovem kongresu Concacafa, ki je bil v Miamiju na Floridi pred začetkom zlatega pokala.

"Na podlagi temeljite ocene, ki sta jo opravila uprava in svet Concacafa, ter v skladu s statutom Concacafa so članice združenja pregledale vlogo za članstvo, ki jo je vložila Grenlandska nogometna zveza, in jo soglasno zavrnile," je zapisano v izjavi.

Priporočamo