Prejšnji teden smo v Dnevniku razkrili, da je za kontaminacijo vodovodnega sistema ljubljanskega Maximarketa, ki je povzročila izbruh črevesnih bolezni, verjetno kriva voda iz Ljubljanice, ki se je znašla v vodovodnem sistemu ter na mizah tamkajšnjih gostincev. S tako kontaminirano vodo se je okužilo vsaj 547 oseb, kot se jih je uspelo javiti Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje. Prava številka okuženih pa je gotovo še višja. Okuženi so sicer obležali tudi za teden dni ali več.

Vodo iz reke namreč črpajo za namene požarne varnosti in hlajenja. Na ljubljanski občini so pojasnili, da so parametri pri vodi za pitje veliko bolj strogi kot pri tisti za kopanje, zato ne bi bila pitna, »tudi če bi bila Ljubljanica kopalna reka. Ampak ne gre za to, da bi vodo iz Ljubljanice črpali neposredno v vodovodni sistem. Kot nam je znano, je voda šla v požarni bazen, kjer voda stoji – tam pa bakterije in razni mikrobi naredijo svoje. Iz stoječe vode potem pride do črevesnih okužb, vročine in podobnega. Vse vode, ki stojijo, so nevarne, ampak sama Ljubljanica ni toliko onesnažena,« je povedal Krištof Mlakar, direktor Javnega holdinga Ljubljana, pod okrilje katerega spada tudi upravitelj ljubljanskega vodovodnega sistema Voka-Snaga. Tam so večkrat testirali vodo na območju Maximarketa in okoliških lokacijah, onesnaženja pa niso odkrili.

50 let star sistem

»Sistem črpanja je bil narejen pred 50 leti. Narejen je bil za hlajenje in ogrevanje, ker so takrat pazili na stroške. Kako pa je ta voda prišla v sistem interne vodovodne napeljave, bodo morali ugotoviti drugi. Pričakujemo predvsem poročilo policije, ki bo razkrilo, kaj točno se je zgodilo,« pa je dogajanje komentiral ljubljanski župan Zoran Janković. Pri tem je še pojasnil, da vodo iz Ljubljanice uporabljajo v kombinaciji z vodo iz vodovodnega sistema – v primeru, da je v reki preveč mulja, potem bazene napolnijo z vodo iz vodovoda. Janković je še pripomnil: »Voda iz Ljubljanice je dejstvo. Ni pa jim nujno treba uporabljati vodo iz Ljubljanice. Lahko bi imeli vodo samo iz našega vodovoda. Lahko bi se torej odločili tudi drugače, ampak to potem nekaj stane.« 

Priporočamo