V Zdravstvenem domu Ljubljana paciente v zadnjem času opozarjajo, da bodo, če se bodo pri njih zglasili zaradi odstranjevanja klopov, samoplačniki. Za to storitev bodo odšteli 50 evrov. Na ljudi s prisesanimi klopi so tamkajšnji zaposleni naleteli na splošni nujni medicinski pomoči in na pediatrični nujni medicinski pomoči. Nekateri pacienti, ki so se klopa bali odstraniti sami, pa so se obrnili na svojega osebnega zdravnika oziroma otrokovega pediatra. Račun za tovrstno storitev so letos izstavili dvema pacientoma.
Obisk je potreben ob kolobarju
Klopa odstranimo doma, najbolje s pinceto, pacientom sporočajo v zdravstvenem domu. Dobro je, da to storimo čim prej, so še opomnili. »Tudi če ostane delček klopa neodstranjen, bo telo samo reagiralo na tujek in delčke izločilo,« so dodali v zdravstvenem domu. Po odstranitvi se lahko pojavi blaga rdečina. »Lahko pa se po določenem času razvijejo znaki bolezni s temperaturo, glavobolom, bolečinami v vratu ali značilen izpuščaj, ki se širi v obliki kolobarja dva do tri tedne po vbodu. V tem primeru je seveda potreben obisk pri zdravniku,« so opozorili.
Letos so v ljubljanskem zdravstvenem domu pri pacientih že zaznali primere lymske borelioze, ki jo prenašajo klopi. Kot pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), se ta bolezen pojavlja po vsej državi. Letos so do 11. maja izvedeli za 450 obolelih. Lymsko boreliozo povzročajo bakterije, posameznik pa ni zaščiten pred tem, da ne bi zbolel ponovno. Kot so na NIJZ izpostavili na svoji spletni strani, je pomembno razlikovati običajno alergično reakcijo kože, ki se lahko takoj pojavi na mestu ugriza, in za boreliozo značilne kožne spremembe. Te sicer niso vedno prisotne, v drugi in tretji fazi bolezni – do te lahko pride tudi več mesecev ali let po okužbi – pa se pokažejo znaki prizadetosti številnih organov ali organskih sistemov. Poznajo se lahko na koži, živčevju, sklepih in mišicah, prizadete so lahko tudi oči in srce. Bolnikom z boreliozo v zdravstvu predpisujejo antibiotike. »Pomembna je zgodnja prepoznava, saj je zdravljenje v prvi fazi bolezni praviloma zelo učinkovito,« so poudarili na NIJZ. Prebivalcem svetujejo tudi nošnjo svetlih oblačil, uporabo sredstev za odganjanje klopov in temeljito pregledovanje telesa ob vrnitvi iz narave.
Nad klope brez olja, kreme ali petroleja
Za odstranjevanje klopa je primerna koničasta pinceta. Primemo ga čim bližje koži in ga z enakomernim gibom izvlečemo, so svetovali na NIJZ. »Pri tem ne smemo vrteti pincete levo ali desno, ampak potegnemo naravnost navzgor. Za odstranjevanje klopov s kože ne uporabljamo olja, kreme, petroleja ali drugih mazil,« so še posvarili. Cepiva, ki bi lymsko boreliozo preprečilo, ni.
Z vbodom okuženega klopa se na človeka prenaša tudi virus klopnega meningoencefalitisa. Resen potek bolezni osrednjega živčevja, ki lahko vodi v paralize in večkrat pušča trajne posledice, pogosteje opazijo pri starejših bolnikih. V tem primeru je na voljo cepljenje. Brezplačno je letos dostopno za otroke, rojene leta 2016 ali pozneje, in odrasle, rojene od leta 1970 do 1980, ki še niso prejeli treh odmerkov cepiva proti klopnemu meningoencefalitisu. Na NIJZ so letos do 11. maja prejeli štiri prijave o tej bolezni.