Dodal je, da je novi papež znan po svoji pastoralni izkušnji, odprtosti do medkulturnega delovanja in zvestobi papežu Frančišku, ki ga je leta 2023 tudi postavil na zelo pomembno mesto prefekta Dikasterija za škofe ter ga imenoval za kardinala, kar pomeni, da je imel tudi globoko zaupanje pokojnega papeža.
»Mir z vsemi vami« so bile prve besede Roberta Francisa Prevosta, novega papeža Leona XIV. V svojem prvem nagovoru je večkrat izpostavil prav sporočilo miru, kar je bilo tudi sporočilo svetovnim voditeljem. Poudaril je enotnost, sočutje in skrb za trpeče, pomen graditve mostov, dialoga in povezovanja.
Slovenski škofje so izpostavili več vidikov izvolitve, ki je bila tudi zelo hitra, kar kaže na enotnost glede podobe novega papeža. Po srcu je misijonar, saj je večino svoje poklicne poti preživel v Peruju. Zaznamovalo ga je delo z ubogimi in oznanjevanje evangelija tistim, ki so odrinjeni na rob družbe. Ima tudi bogate vodstvene izkušnje kot redovni predstojnik, škof v Južni Ameriki in prefekt Dikasterija za škofe z zelo dobrim vpogledom v realnost Cerkve po vsem svetu.
»Z njim Cerkev dobiva papeža, ki je že dokazal, da uspešno opravlja odgovorne službe na najpomembnejših vodstvenih položajih.« Je človek izjemne širine, visoko izobražen na področjih matematike, fizike, filozofije, teologije, cerkvenega prava, z bogatimi izkušnjami tudi na akademskem nivoju. Je Američan, ki pa ga odlikuje izkušnja globalnosti, je umirjen in prijazen, kar ga dela tudi diplomata ter človeka globoke duhovnosti iz avguštinskega reda.
»Z izbiro svojega imena pa je pokazal, da želi nadaljevati tudi delo Leona XIII., da bo torej skušal dati konkreten odgovor na pomembna vprašanja moderne družbe.« Dr. Saje je priznal, da sam osebno ni pričakoval, da bo izvoljen Prevost, s katerim se je sicer že osebno srečal in se v daljšem pogovoru prepričal, »da je zelo pozoren, sočuten, pripravljen poslušati«. Po Sajetovi oceni bo deloma nadaljeval smer papeža Frančiška, deloma bo zvest svoji avguštinski duhovnosti.
»Domnevamo, da bo ubral umirjeno linijo, da bo poskušal uravnotežiti in povezovati različne struje, kar je danes tudi v Cerkvi zelo pomembno, da ne bo šlo ne preveč v levo, ne preveč v desno. Sicer pa bo nadaljeval z učenjem nauka Cerkve.«
V slovenski katoliški Cerkvi si zelo želijo, da bi obiskal Slovenijo, kar pa je tudi stvar dogovora in povabila državnih oblasti. »Seveda morajo biti za to ustvarjeni tudi neki pogoji, tudi v družbi se mora zgoditi nek premik, odprtost za duhovne vrednote, tudi za poslanstvo katoliške Cerkve, sodelovanje se mora nadaljevati in izboljšati. Papež mora imeti za obisk nek konkreten razlog, priložnost.«