Začelo se je z velikim pompom. Pred otvoritveno tekmo svetovnega prvenstva v Mehiki (Mehika - Južna Afrika 2:0) na stadionu Azteca v Ciudad de Mexicu je potekala uradna otvoritvena slovesnost s svetovno zvezdnico Shakiro. Ta kratka, resda pa intenzivna zabava je trajala vsega 20 minut. Ampak to so bili pravi latino ritmi.
Kolumbijska pop pevka je zaključila pestro slovesnost. Z nigerijskim glasbenikom Burna Boyem sta premierno v živo izvedla uradno pesem prvenstva Dai Dai. Navdušeni navijači so uživali v veliki latino zabavi, ki se je zaključila z velikim ognjemetom nad stadionom.
Bolj pozorni gledalci pa so lahko opazili tudi kakšno zanimivost. Recimo to, da je pevka nosila posebej debele podplate, veliko debelejše kot njene soplesalka. To so takšne podrobnosti, ki včasih malce zabavne.
Svetovno prvenstvo pač ni več samo nogomet. Fifa z glasbenimi zvezdami turnir spreminja v globalni kulturni dogodek in širi svoj doseg izven športnih krogov. Od koncertov na predvečer turnirja do zgodovinskega spektakla med polčasom finala, to je tisto, kar nas še čaka.
Glasbena otvoritev
Praznovanje se je torej začelo včeraj na predvečer turnirja s koncerti v Ciudad de Mexicu. Koncerti pa bodo tudi v Torontu in Los Angelesu, tako da bo dogodek združil res številne svetovne zvezdnike.
Med glavnimi imeni so Andrea Bocelli, Katy Perry, Alanis Morisette, Michael Bublé, Future, Anitta, Lisa (K-pop) in Rema. Ob njih so (ali še bodo) nastopili domači favoriti, kot so mehiški Los Ángeles Azules, bollywoodska pevka Nora Fatehi in francoski reper Vegedream.
»Fifa želi z glasbo povezati različna občinstva po vsem svetu,« je nedavno medijem pojasnil Clayton Durant, profesor na NYU. Ta strategija ni nova. Fifa je že leta 2021 zagnala program FIFA Sound z namenom združevanja skupnih strasti do nogometa in glasbe.
Veliki finale
Največji spektakel bo šov med polčasom finalne tekme, ki bo 19. julija na stadionu MetLife v New Jerseyju.
Prvič v zgodovini bodo na odru skupaj stali trije svetovni velikani: Madonna, Shakira in južnokorejska senzacija BTS. Nastop, ki ga je idejno zasnoval Chris Martin (Coldplay), producira pa nevladna organizacija Global Citizen, želi skozi glasbo združiti svet in izpostaviti »najboljše v človeštvu«.
Produkcija dogodka bo stala med 10 in 20 milijoni dolarjev, kar je primerljivo s slavnim ameriškim Super Bowlom. Glasbeniki bodo nastopili brezplačno, šov pa bo podprl izobraževalni sklad, ki ga je Fifa ustanovila skupaj z organizacijo Global Citizen.
Uradna himna
Naj spomnimo, da je Fifa za uradno pevko prvenstva že izbrala preverjeno ime, in sicer Shakiro, ki je leta 2010 zasnovala svetovno uspešnico Waka Waka.
Njen novi singel Dai Dai, posnet z Burna Boyem, meša latino pop in afrobeats. Skladba je del uradnega albuma z 18 pesmimi, na katerem se prepletajo najrazličnejši žanri, med izvajalci pa najdemo tudi Major Lazer, Daddy Yankeeja in celo The Rolling Stones.
Svetovni televizijski prenos prinaša nastopajočim ogromno vidnost in bazo novih oboževalcev. SP pa odpira vrata tudi izkušenim glasbenikom. Za 67-letno Madonno, ki večje uspešnice nima že od leta 2005, je julijski nastop idealna priložnost za prebujenje stare slave in promocijo novega albuma Confessions II, ki izide kmalu.