Osemdeset let po koncu druge svetovne vojne se je Rusija s tradicionalno vojaško parado spomnila zmage Sovjetske zveze nad nacistično Nemčijo leta 1945. Mimohod različnih vojaških enot – na ogled se je postavilo okoli 10.000 mož, tudi veteranov vojne v Ukrajini – in oborožitve je ruski predsednik Vladimir Putin spremljal s precej okrnjeno mednarodno udeležbo. Na slovesnosti v Moskvi so prispele zgolj tesne prijateljske države Rusije, Zahod je parado v Moskvi zaradi potekajoče ruske invazije na Ukrajino bojkotiral. Današnja parada je bila že četrta parada z več tisoč vojaki in težko vojaško opremo na Rdečem trgu od začetka ruske polne invazije na Ukrajino.
Na paradi tudi enote iz trinajstih prijateljskih držav
Putinov najpomembnejši gost je kitajski predsednik Xi Jinping, katerega država po ocenah Nata in Evropske unije velja za ključno državo, da se ruska vojna v Ukrajini sploh nadaljuje. Na odru voditeljev so se Putinu in Xiju pridružili še voditelji Brazilije, Kube in Laosa ter Belorusije, Armenije, Kazahstana, Ekvatorialne Gvineje, Etiopije, Gvineje Bissau, Kirgizije, Tadžikistana, Uzbekistana, Turkmenistana, Venezuele, Zimbabveja, Srbije in Slovaške.
Parade so se udeleževali tudi odredi posameznih povabljenih držav. Skupaj so po Rdečem trgu korakale enote iz trinajstih držav (iz Azerbajdžana, Belorusije, Kitajske, Egipta, Laosa, Kazahstana, Kirgizije, Mongolije, Mjanmarja, Tadžikistana, Turkmenistana, Uzbekistana in Vietnama). Prav tako so bile med njimi enote iz Severne Koreje, ki je Rusiji s svojimi vojaki priskočila na pomoč na ukrajinskem bojišču. Vsakič, ko se je mimo slavnostnega odra politikov sprehodila enota iz določene države, jih je njen predsednik stoje pozdravil in jim tako izkazal čast.
Putinov govor od druge svetovne vojne do posebne vojaške operacije
Putin je v kratkem slavnostnem govoru po minuti molka za padle v drugi svetovni vojni dejal, da se bo Rusija vedno spominjala in cenila prispevek zaveznikov k zmagi v drugi svetovni vojni. Njegov govor se je dotikal tako druge svetovne vojne kot trenutne vojne v Ukrajini. Povezal jo je z dolžnostjo Rusije, da brani dostojanstvo vojakov ruske vojske. Zbranim je dejal, da ruska družba »podpira udeležence posebne vojaške operacije« in da sta »resnica in pravica na naši strani«.
Rusija zelo ceni prispevek odporniških borcev, zavezniških vojsk in pogumnih Kitajcev k zmagi, je še dejal Putin: »Pogledali bomo na naše veterane, ki so pokazali pravo ljubezen do domovine in se odločili braniti svoj dom. To bomo vedno nosili v srcu. In to bomo ohranili tudi za naše prihodnje rodove ter pokazali našo enotnost v vojaških in civilnih zadevah pri doseganju ciljev za Rusijo in za blaginjo Rusije. Slava ljudem, ki so zmagali v vojni.«
Ostre kritike iz Ukrajine
V Ukrajini so se na parado odzvali s sprejemanjem svojih gostov ob obletnici zmage. Tja je prispelo več evropskih zunanjih ministrov. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je zaveznike pozval, naj ji pomagajo pri uporu proti Rusiji, ki zdaj nadzoruje približno petino Ukrajine. »Zla ni mogoče pomiriti. Proti njemu se je treba boriti,« je dejal Zelenski in kritiziral moskovsko parado. »To bo parada cinizma. Tega ni mogoče opisati drugače. To bo parada žolča in laži,« je dejal.
Ostro so se v Kijevu obregnili ob kršitve samooklicanega ruskega premirja za čas slavja. Rusija je več kot 700-krat kršila lastno prekinitev ognja v Ukrajini, je že v četrtek, le nekaj ur po začetku veljave premirja, sporočil ukrajinski zunanji minister Andrij Sibiha. »Predvidljivo se je Putinova 'paradna prekinitev ognja' izkazala za farso,« je ocenil Sibiha. Rusko obrambno ministrstvo medtem zatrjuje, da ruska vojska dosledno spoštuje prekinitev ognja in se le odziva na ukrajinske napade. V Moskvi so navedli, da je premirje Ukrajina (k njemu se ta sploh ni zavezala) kršila 488-krat.