Slovenska populistična opozicija je sprožila kampanjo proti "degeneriranim" umetnikom, da bi na nedeljskem referendumu spodkopala vladne načrte o posebnih dodatkih k pokojninam za nagrajene umetnike. Volivci bodo odločali o vladnem zakonu, ki določa pogoje in določila, pod katerimi lahko nekateri umetniki zahtevajo dodatek k svojim pokojninam, piše Philip Oltermann, urednik za kulturo.

Vlada trdi, da uvaja zamujeno reformo posebnih pokojninskih določb za zaslužne osebe, ki segajo v leto 1974. Reformo uvaja tako, da jih veže na strožja merila, namesto da bi jih prepuščala na milost osebnemu okusu katerega koli politika, ki zaseda ministrstvo za kulturo, pojasnjuje Oltermann. ''Vendar pa je konservativna Slovenska demokratska stranka (SDS), ki leto dni pred državnimi volitvami vodi v anketah, v relativno tehnični spremembi 50 let starega zakona našla bogat vir za kulturni boj proti domnevnim kulturnim elitam.''

Oltermann še piše, da je Janša, občudovalec Donalda Trumpa, ki vodi SDS od leta 1993, marca dejal, da klasično umetnost zamenjujejo najrazličnejši degenerirani, neuravnovešeni modeli, ki trdijo, da so 'moderni.' ''Njegova izbira pridevnika izrojen spominja na izraz, ki ga je nemška nacistična stranka uporabljala za označevanje moderne umetnosti, entartete ali degenerirana,'' pravi Oltermann.

Plakati in panoji, ki so od februarja viseli po slovenskih mestih, so prikazovali podobo slovenske umetnice Maje Smrekar, ki doji psa, poleg pa je bilo napisano: "Sprememba za ljudi, prestiž za elito." Smrekar je dejala, da se podoba uporablja brez njenega dovoljenja, iz konteksta pa da so vzeli eno samo sliko iz večjega projekta, imenovanega K-9 Topology, ki raziskuje vezi med ljudmi in psi. "Prejela sem številne grožnje in zelo žaljiva sporočila prek različnih komunikacijskih kanalov," je povedala za Guardian. "Ko politika odloča, kaj je umetnost in kaj ni, se demokracija podre."

Leta 2017 je K-9 Topology Maje Smrekar prejela nagrado zlata nika na avstrijskem Prix Ars Electronica, enem najstarejših tekmovanj za medijsko umetnost na svetu, leta 2018 pa ji je sledila Prešernova nagrada. Po novih merilih, ki jih predlaga vlada, bi kombinacija teh nagrad Smrekarjevi omogočila dodatek k pokojnini v višini 50 % razlike med njeno obstoječo pokojnino in najvišjo pokojnino, izračunano iz pokojninske osnove za 40 let delovne dobe, so še izračunali pri Guardianu.

Priporočamo