Na letošnjem spomladanskem razpisu se je na specializacijo iz družinske medicine ob 57 mestih prijavilo 28 kandidatov. Velika večina se je odločila za tako imenovano nacionalno raven, za posamične zdravstvene domove pa ob 17 tovrstnih mestih komaj trije. Prijave so v tem primeru prispele za Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor ter zdravstvena domova v Slovenskih Konjicah in Lendavi, je razvidno iz objave Zdravniške zbornice Slovenije. Nezasedenih je ostalo pet mest za novogoriški zdravstveni dom, prav tako tri mesta za Zdravstveni dom Ljubljana.
»Čeprav je rast še vedno prepočasna, navdaja z zmernim optimizmom,« o odzivu na razpisane specializacije iz družinske medicine ugotavljajo v zdravniški zbornici. Za ustrezno pokritost bi v tem primeru potrebovali vsaj sto novih specializantov na leto, ocenjujejo.
Kam vleče zdravnike
Več kot polovica mest je ostala nezasedena tudi pri pediatriji. Za območje celotne države oziroma nacionalno raven se je ob 25 mestih prijavilo 12 kandidatov, za posamezne izvajalce pa se je ob štirih mestih prijavil en kandidat. V še manjši meri so se zapolnila mesta za specializacije iz urgentne medicine. Za območje celotne države so se ob 20 mestih prijavili trije kandidati, za dve mesti za zdravstvena domova pa je bila prijava ena. Tudi za hematologijo, internistično onkologijo, revmatologijo in infekcijske bolezni ni velikega zanimanja, opažajo v zbornici. »Torej za večino delovno intenzivnih specializacij, ki so vezane predvsem na državne ustanove,« so dodali. Mladi zdravniki se raje odločajo za specializacije, kjer si lahko delo vsaj v določeni meri organizirajo tudi sami, so ocenili.
Zanimanje je bilo na drugi strani tudi na aktualnem razpisu veliko v primeru dermatovenerologije (tri mesta, 16 vlog) in maksilofacialne kirurgije (eno mesto, šest vlog). Spomnimo, da gre pri posebej zaželenih specializacijah pogosto za stroke, za katere je veliko priložnosti tudi na trgu samoplačniških storitev.
Prijave za nezasedena mesta še mogoče
Zdravniki, ki jim je bila specializacija odobrena za posameznega izvajalca, morajo sprejeti njegovo ponudbo za prvo zaposlitev za najmanj enkratno časovno obdobje trajanja specializacije in za polni delovni čas, so pojasnili v zdravniški zbornici. Pri opravljanju specializacije v okviru nacionalnega razpisa pa mora specialist pri prvi zaposlitvi sprejeti ponudbo izvajalca v mreži javne zdravstvene službe ali se v mreži zaposliti sam. Zdravniku v tem primeru torej ni treba delati v ustanovi, kjer je opravljal specializacijo.
V zdravniški zbornici so poudarili, da stanje prijav še ni dokončno. Razpis specializacij bo ostal odprt za nezasedena mesta. Pri specializacijah, kjer bo tudi po poteku roka za prenos prijav več kandidatov, kot je predvidenih mest, pa bodo sledili izbirni postopki. »Kandidati, ki v teh postopkih ne bodo uspešni, se bodo nato lahko prijavili na druga mesta, ki so ostala nezasedena, ali pa počakali na jesenski razpis specializacij,« so pojasnili v zbornici.