Nobena skrivnost ni, kako zelo sta si David in še bolj žena Victoria, nekdanja Posh Spice, želela najbolj »poš« naziva sir, ki prinaša ne najvišje, a najbolj priljubljeno odlikovanje, tako imenovani knighthood – naziv viteza britanskega imperija. Malokaterega sira moti, da imperija že dolgo ni več. Najmanj najbrž moti Victorio, ki bo po novem lady Beckham. Še raje bi sama dobila žensko različico viteškega naziva dame – dama. Morda še bo (najbrž ne), a v modnem svetu je bolj malo vitezov in dam, ker ni ravno znan po dobrodelnosti, ki je še kar pomembna (poleg zvez in poznanstev) pri odločitvah o viteških nazivih.
Kralju ušlo, da bo David kmalu vitez
David, po novem kmalu sir David, bo na listi odlikovancev ob kraljevem državnem rojstnem dnevu, ki bo letos 14. junija, čeprav je bil Karel III. rojen 14. novembra 1948. Monarhi že od leta 1748 rojstni dan praznujejo dvakrat – na dejanski rojstni dan, zasebno, in tudi z državljani, javno. Ponavadi v juniju, ker ta v vremensko muhasti
Britaniji slovi kot najbolj sončen in suh mesec, da se lahko podaniki pod vedrim nebom množično veselijo, pijejo in nazdravljajo monarhu. Sam kralj je prvi razkril, da je dolgotrajnega čakanja, ki je iritiralo par Beckham, konec, ko sta se s kraljico Camillo domnevno po naključju srečala z Beckhamom na največji razstavi cvetja in vrtov Chelsea Flower Show v Londonu. Kralju je pred novinarji ušlo: »Dobili ste ga, kajne?« Malce v zadregi je Beckham odgovoril: »To je neverjetno, hvala vam, to je zelo prijazno.« Dobil ga je oziroma ga bo, potem ko so mu ga dolgo napovedovali, pa ga ni in ni hotelo biti, čeprav je že leta 2003 dobil prvo odlikovanje OBE (častnik reda britanskega imperija), ki je bolj na repu arhaičnega sistema odlikovanj, saj sta pod njim samo MBE (član reda britanskega imperija) in BEM (medalja britanskega imperija). Legendarni žogobrcar Manchester Uniteda (igral je tudi v tujini, za moštva Real Madrid, LA Galaxy, AC Milan in Paris Saint-Germain) in Anglije, za katero je igral kar 115-krat (šest let je bil tudi angleški kapetan), ni mogel skriti jeze, ker ga leta ni bilo med vitezi, čeprav so po letu 2003 viteški naziv dobili veliko manj znani igralci nogometa, med njimi Kenny Dalglish in Trevor Brooking.
(Ne)primerna leta za viteza
K temu, da bo David končno sir David, naj bi pomagal njegov nedavni 50. rojstni dan, čeprav primerna leta nikoli niso bila odločujoča za podelitev viteškega naziva – sedemkratni svetovni prvak v formuli ena Lewis Hamilton ga je dobil leta 2021, pri 36 letih, legendarni okoljevarstvenik David Attenborough pa pri 59 letih, leta 1985, ko se je Hamilton rodil. Bolj pomembno naj bi bilo Beckhamovo prijateljevanje s kraljem. V Britaniji imajo Beckhama za kulturno ikono, delno tudi zaradi zakona z Victorio, nekdanjo članico najuspešnejše britanske ženske pevske skupine Spice Girls, ki se je prelevila v modno oblikovalko, s katero sta ustvarila veliko družino (s tremi sinovi in eno hčerjo) in pravljično bogastvo (pod palcem naj bi imela skoraj 600 milijonov evrov). In postala eden najslavnejših parov na svetu in blagovna znamka. Viteški naziv bo dobil približno sedem let po tistem, ko je bil znova razočaran, ker ga ni dobil. Takrat je v elektronskem pismu napisal, da je ta nova košarica sramota in da bi, če bi bil Američan, postal sir že pred desetimi leti. Za dobro mero je člane odbora za podeljevanje odlikovanj razglasil za »nespoštljive riti«.
Ambasador Unicefa, a (žal) tudi Katarja
Resnici na ljubo, David je s svojo dobrodelno aktivnostjo, ki pomaga pri pridobitvi viteških nazivov, pomagal zbrati več sto milijonov evrov za dobrodelne organizacije in je tudi kar aktiven ambasador Unicefa, vendar mu je obenem škodila njegova aktivnost pri grmadenju bogastva (domnevno vodenem pod taktirko žene) po nogometni upokojitvi leta 2013, ko se je pojavil med bogatimi Otočani, osumljenimi utajevanja davkov. Leta 2022 si je nakopal veliko javne kritike zaradi nove ambasadorske vloge: za menda okoli 178 milijonov evrov je promoviral svetovno nogometno prvenstvo v Katarju, kjer vlada superbogati superavtokratski kraljevi režim, ki zatira človekove pravice in zakonsko prepoveduje homoseksualnost, ker katarska zakonodaja temelji na islamskem šeriatskem pravu. Katarci so brez težav pokupili ikonične londonske nepremičnine in trgovine, od Harrodsa do Sharda, in britanska kraljeva družina je lahko v superprijateljskih odnosih s katarskim režimom, Beckham pa naj se mu ne bi smel prodati? Kakor koli že, vse je oproščeno in pozabljeno in David bo ta teden pokleknil pred kralja, ki mu bo položil meč na obe rameni in ga razglasil za viteza. Končno bo sir. Victoria pa bo avtomatično postala to, kar si je želela: lady Beckham. Če bi ona dobila viteški naziv, bi bila dama Victoria.