Za primerjavo: papež Frančišek je že v prvem mesecu pontifikata oznanil, da ne bo živel v tradicionalni apostolski palači, imenoval je svojega naslednika v Buenos Airesu in oblikoval svetovalni zbor kardinalov. Papež Leon XIV., nekdanji kardinal Robert Prevost, očitno vodi Cerkev v precej drugačnem ritmu.

Počasneje, a po istih poteh

"Leon XIV. si je vzel čas. Še naprej bo sledil smeri, ki jo je začrtal papež Frančišek, vendar ima povsem drugačen značaj," pravi pater Mark Francis, dolgoletni prijatelj novega poglavarja Katoliške cerkve.

Dva njegova tesna sodelavca sta za Reuters potrdila, da novi papež ne hiti in da bi lahko pretekli še meseci, preden začne sprejemati večje odločitve. A izzivov ne manjka. Na njegovi mizi se že kopičijo pereča vprašanja: proračunski primanjkljaj Vatikana v višini 83 milijonov evrov, evropski upad zaupanja v Cerkev, obravnava spolnih zlorab in občutljive teme, kot sta mesto istospolnih vernikov in možnost posvečenja žensk.

V ponedeljek se je papež po telefonu pogovarjal z ruskim predsednikom Putinom in ga pozval, naj sprejme ukrepe za končanje konflikta v Ukrajini.

V odnosih z mediji zadržan

Papež Frančišek je Cerkev želel modernizirati, ne da bi uradno spremenil cerkveno doktrino. Kljub temu je s potezami, kot so dovoljenje za obhajilo ločenim in blagoslov istospolnih parov, sprožil nezadovoljstvo med bolj konservativnimi kardinali.

Za razliko od Frančiška, ki je znan po spontanih in neposrednih izjavah - med njimi tudi slavna: "Kdo sem jaz, da sodim?" – se Leon XIV. za zdaj drži pripravljenih govorov. "V Vatikanu menijo, da bo v odnosih z mediji veliko bolj zadržan. Ne bo govoril na pamet, kot je to počel Frančišek," je še dodal Francis.

Po drugi strani pa je nenavadno, da Vatikan izdaja informacije o tem, s kom se papež pogovarja po telefonu, saj običajno tega niso počeli. Včeraj so oznanili, da se je v ponedeljek papež po telefonu pogovarjal s Putinom in ga pozval naj sprejme ukrepe za končanje konflikta v Ukrajini. "Papež je Rusijo pozval, naj stori gesto, ki vodi v mir, in poudaril pomen dialoga za doseganje pozitivnih stikov med stranmi in iskanje rešitve konflikta," je sporočil Vatikan.

Priporočamo