Celjsko podjetje Engrotuš, ki obvladuje trgovsko verigo Tuš, je naprodaj že od leta 2022. V prodajnem postopku sta v sklepnem dejanju leta 2023 ostala dva kandidata za prevzem: nemški trgovski velikan Rewe in hrvaška skupina Fortenova, ki je Engrotušev prevzem nameravala izpeljati preko Mercatorja. Na koncu je bil slednji izbran kot najboljši ponudnik, za zaključek dogovorjene kupčije pa bi moral pridobiti še dovoljenje agencije za varstvo konkurence. Toda novembra lani so iz Mercatorja sporočili, da od prevzema Engrotuša odstopajo.
Po odhodu Mercatorja se je prodajni postopek Engrotuša obudil. Sprva so pogovori potekali z več možnimi prevzemniki, v zadnjem času pa le z nemško trgovsko skupino Rewe. Še do nedavnega je kazalo, da bo Reweju tokrat uspel prevzem Engrotuša, a je nato prišlo do preobrata – pri prevzemu Engrotuša naj bi Rewe stopil na zavoro, zatrjujejo naši viri. Kot razlog za takšno odločitev navajajo uvedbo carin v ZDA na uvoz blaga iz držav članic EU; sprva so bile napovedane v višini 20 odstotkov, nato so tolikšne zamrznili za 90 dni in jih uvedli v višini 10 odstotkov. Zaradi negotove prihodnosti naj bi se v Reweju začasno osredotočili na nemški trg. Odločitev, da ne bodo prevzeli Engrotuša, naj še ne bila dokončna, smo izvedeli neuradno. Skupina Rewe, ki v 21 državah zaposluje približno 380.000 delavcev, je lani prihodke od prodaje v primerjavi z letom 2023 povečala za 4,6 odstotka, na približno 96 milijard evrov, medtem ko se je čisti dobiček povečal za dobro tretjino na milijardo evrov. Po navedbah Reweja je bila tolikšna rast čistega dobička predvsem posledica enkratnega učinka.
Kako je posloval Engrotuš lani, še ni znano, saj je njegovo poslovanje podvrženo reviziji, kar pomeni, da lahko letne izkaze za preteklo leto v tekočem letu Ajpesu posreduje do konca avgusta. Letno poročilo o poslovanju za leto 2023 je bilo objavljeno šele februarja letos. V letu 2023 so se prihodki od prodaje povečali za devet odstotkov, na 524,4 milijona evrov, izguba pa se je pomnogoterila – s 6,3 milijona evrov, kolikor je znašala leta 2022, se je v letu 2023 povečala na več kot 53 milijonov evrov, kar je bilo predvsem posledica slabitve osnovnih sredstev in finančnih naložb. Leta 2023 se je Engrotuš v celoti razdolžil, saj je predčasno izpolnil vse obveznosti iz finančnega sporazuma o prestrukturiranju skupine Tuš, sanirali pa so tudi večji del negativnega kapitala, so pred kratkim pojasnili v celjskem podjetju.
Engrotuš prodaja veleprodajno dejavnost
Sočasno s prodajo Engrotuša poteka tudi prodaja njegove tako imenovane cash & carry veleprodajne dejavnosti, ki bo izločena iz podjetja. V okviru cash & carry obratuje sedem poslovalnic, v katerih lahko kupujejo gostinci, trgovci, javni zavodi, društva, samostojni podjetniki in podjetja, ki kupujejo živila in gospodinjske izdelke za nadaljnjo prodajo, lastno uporabo ali reprezentanco. Kot eden od najresnejših prevzemnikov za nakup veleprodajne dejavnosti se po neuradnih podatkih omenja podjetje Ahac iz Šentjurja, v katerem je lastnik in direktor Roman Moškotevc. Ahac se ukvarja z uvozom in razpečevanjem številnih izdelkov – med drugim je največji uvoznik tujih znamk piva v Slovenijo –, od leta 2011 pa ima v lasti tudi trženjsko znamko vložnin Droga. Tudi za podjetje Ahac še niso znani podatki o lanskem poslovanju, v letu 2023 pa je ustvarilo 57 milijonov evrov prihodkov od prodaje in 2,4 milijona evrov čistega dobička.
Podobno kot se bo iz Engrotuša, kot vse kaže, izdvojila trgovska veleprodajna dejavnost cash & carry, je bila proti koncu leta 2023 iz podjetja že izločena drogerijska dejavnost. V lanskem letu je podjetje Tuš Drogerije, ki ga vodi Aneta Tuš Pačnik, hči Mirka Tuša, ustvarilo dobrih 22 milijonov evrov prihodkov od prodaje, pri čemer je izguba znašala okoli 843 tisočakov.