Vrsta za zdravnika se danes vije pred zdravstveno postajo v Cerknem. V dežju in mrazu z dežniki čakajo tudi starejši, s palicami, s stolčki. Mest za vse ne bo dovolj. Nedostojanstveni prizori, ki smo jih doslej spremljali na Vrhniki, v Borovnici, Kamniku in še kje, se torej selijo naprej po Sloveniji.
Dostop do zdravnika odvisen od mesta v vrsti
Prej ko se je kdo postavil v vrsto, večja je verjetnost, da bo ohranil zdravnika v domačem kraju. Dolgoletni zdravnik v Cerknem Đorđe Fenjveši se je dokončno upokojil, zdravnica, ki ga bo nadomestila, pa ne bo prevzela vseh njegovih 1389 pacientov. Prostora bo le za 490 pacientov. Skoraj 900 jih bo ostalo brez, saj bo ambulanta poslej delovala le dvakrat tedensko. Neposredni prenos bolnikov k novemu zdravniku ni mogoč, ljudje se morajo za novega opredeliti osebno, kar pomeni, da morajo v vrsti stati tudi najbolj bolni in nemočni občani. Vsak poskus zdravstvenega doma, da bi izbiro zdravnika naredili bolj humano, je trčil ob zakonodajo, ki drugačne izbire zdravnika ne dovoljuje. Gre za sistemski problem, ki terja rešitve, so glasni naši sogovorniki.
»Zdravnikov nimamo, vsi specializanti se po končani specializaciji ne odločijo za delo v ambulantah družinske medicine, zdravnikov na trgu delovne sile ni. Več let se trudimo, da bi pridobili zdravnike – tudi iz tujine, vendar interesa za zaposlitev ni. Potrebovali bi najmanj tri zdravnike specialiste družinske medicine in vsaj toliko specialistov urgentne medicine,« so Zdravstveni dom Idrija in občini Idrija ter Cerkno zapisali v skupni izjavi ob tokratnem dogajanju. »Ustrezno rešitev bi prinesla le načrtna politika na državni ravni, na ministrstvu in v strokovnih združenjih, z dolgoročnim usmerjanjem študentov medicine v specializacijo družinske medicine in ustvarjanjem pogojev, da bi bila za mlade zdravnike tudi zaposlitev v odročnejših zdravstvenih domovih dovolj finančno in karierno privlačna,« so prepričani, da trenutna bitka, bolje rečeno kraja zdravnikov med zdravstvenimi domovi ni rešitev.
V prihodnje še slabše?
Tudi v prihodnost zrejo z veliko mero negotovosti. »V zadnjih nekaj letih smo zaposlili več kot deset specializantov družinske medicine, žal se niso vsi odločili za delo v ambulantah družinske medicine, večina se odloči za delo s skrajšanim delovnim časom. V zadnjih nekaj letih se je upokojilo pet specialistov družinske medicine, spopadamo se tudi z odpovedmi, saj plača zdravnikov v javnem sektorju žal ni stimulativna za ohranitev tovrstnega kadra. Problem je tudi dostopnost do našega območja, naša oddaljenost od večjih središč … Bojimo se, da bi se lahko kadrovska slika ob preobremenjenosti zdravnikov v prihodnje še poslabšala.«
Za tiste, ki bodo danes ostali brez zdravnika, bodo v Zdravstvenem domu Idrija organizirali dodatno ambulanto za neopredeljene paciente. Delovala bo v Idriji, vanjo se ni mogoče vpisati vnaprej, pacienti se lahko nanjo obrnejo takrat, ko imajo zdravstvene težave in potrebujejo zdravstveno obravnavo.