Prihodnjo sredo, 21. maja, je napovedan tradicionalni pohod na Rožnik. Gre za dogodek, ko se študentje iz študentskega naselja v Rožni dolini peš odpravijo na Rožnik na koncert in pogostitev. Dogodek v okviru Majskih iger organizira Študentski svet stanovalcev (ŠSS), ki je organ javnega zavoda Študentski dom Ljubljana (ŠDL). To bi moral biti že 26. pohod po vrsti, če ga ne bi lani prestavili zaradi zamud pri pridobivanju soglasja Zavoda za varstvo narave. Ta je sicer tik pred zdajci dal soglasje za dogodek na Rožniku, a so ga študentje preventivno premaknili v študentsko naselje pod imenom Pohod z Rožnika.

Novi pogoji

Od letos so soglasja za izvedbo dogodkov v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib v pristojnosti občinskega oddelka za okolje. Kot smo že poročali, naj bi za zdaj odobrili le tradicionalne dogodke, ki jih je v preteklosti odobril zavod, dokler se ne pripravi in potrdi načrt upravljanja tega parka. Tako so denimo odobrili sindikalni prvomajski dogodek na Rožniku, ki je na isti lokaciji kot študentski dogodek. »Dogodka si sledita v razmaku treh tednov, kar onemogoča zelenici, da si po prvi prireditvi povsem opomore. Zato je za drugo prireditev v primeru razmočenosti treba zagotoviti ustrezno zaščito. S tem so organizatorji prireditve predhodno seznanjeni. To je torej razlog za dodaten strožji pogoj pri drugi prireditvi,« so sporočili z magistrata. Študentje bodo tako morali v primeru večje količine padavin sprejeti posebne ukrepe. »V primeru razmočenosti tal je treba namestiti zaščitne podlage, kot so pohodne plošče, gumijaste preproge ali začasne platforme, ki razporedijo obremenitve in zmanjšajo zbijanje tal.« Organizator je tako dolžan pet dni pred dogodkom pridobiti podatke o vremenu od Agencije za okolje, jih predložiti Voka Snagi, ki je upravljalka parka, se skupaj z njimi udeležiti ogleda prizorišča ter se dogovoriti o primernih ukrepih za zaščito tal.

Primož Hrovat, vodja Majskih iger, je pojasnil, da se mu zdi občinski pogoj razumen. »Veliko število obiskovalcev lahko zaradi razmočenih tal poškoduje travo. Zato smo se z občino dogovorili, da v primeru razmočenosti postavimo lesene podeste. Ti trave ne uničijo, odvzamejo ji le malo kisika, tako da je trava v nekaj dneh spet v normalnem stanju,« je povedal organizator. Pri tem je dodal, da na koncertu pričakujejo okoli 3000 ljudi. Leta 2022 je dogodek potekal na namočenih tleh in poškodoval zelenico, za sanacijo so študentje porabili okoli 10.000 evrov, bodo pa tudi z nakupom podestov imeli dodatne stroške.

Veliko število obiskovalcev lahko zaradi razmočenih tal poškoduje travo. Zato smo se z občino dogovorili, da v primeru razmočenosti postavimo lesene podeste. Ti trave ne uničijo, odvzamejo ji le malo kisika, tako da je trava v nekaj dneh spet v normalnem stanju.

Primož Hrovat, vodja Majskih iger

Težava je namočenost tal

»Do leta 2022 nismo imeli težav s tako ekstremnim vremenom. Ni težava dež ali krajša nevihta, ampak večdnevno deževje, ki razmoči tla in res ustvari grozno blato. V primeru prevelike razmočenosti pa smo ne glede na dovoljenje pripravljeni tudi prestaviti prireditev v Rožno dolino, tako kot lani. Lani smo sicer imeli zaradi koncerta v naselju kar precej pritožb obiskovalcev. Nekaj posebnega je imeti koncert v naravi na Rožniku, tudi če je logistično bolj zahtevno,« je še povedal Hrovat. Pri tem je pohvalil odzivnost in razumevanje ljubljanske občine pri iskanju rešitve. »Zavod za varstvo narave ni bil tako pripravljen sodelovati s predlogi in iskanjem rešitve. Z občino pa smo se skupaj usedli in poiskali rešitev, ki bo primerna za vse,« je še povedal organizator. V okviru pohoda na Rožnik je tako za naslednjo sredo napovedan koncert skupin Slow Monkeys, Šesti band, Pigs Parlament in Zablujena generacija.

Priporočamo