Sogovornika Katja in Matevž Paternoster sta že vse življenje aktivna kolesarja. Ko sta postala starša, sta ugotovila, da je kolesarjenje odlična dejavnost za družino, vendar prinese tudi kopico novih izzivov. In kot mlada starša danes dveh šoloobveznih otrok spoznavata, da imajo tudi drugi starši podobne težave, mnogi pa še veliko manj izkušenj kot onadva. »Med pogovorom z drugimi starši sva prisluhnila njihovim izzivom in ko sva analizirala ter ubesedila njihove probleme, se je rešitev pokazala na dlani. Starši imajo problem s tem, da otrok do 12. leta zamenja od štiri do šest poganjalcev in koles. To je dolgo obdobje in tudi ogromen finančni vložek,« je povedala Katja Paternoster, Matevž pa jo je dopolnil, da se pogosto tudi zgodi, da starši kupijo napačen izdelek. »Lesen poganjalec se morda staršu zdi odličen izbor, vendar je otroku morda pretežek. In prvi stik s poganjalcem ali kolesom je ponavadi najbolj pomemben, saj je od tega odvisno tudi to, ali si bo otrok sploh želel voziti se z njim,« je pojasnil Matevž in dodal: »Kolo, izbrano po meri otroka, zagotavlja otroku neprecenljiv napredek v motoriki, dviguje motivacijo za gibanje in utrjuje njegovo samozavest.«
V prvih dveh letih, odkar sta ustanovila podjetje PiBiP Kids, se je z njuno pomočjo naučilo voziti več kot 50 otrok. »Otroke učimo novih veščin, a na zabaven način. Zavora je tako lahko ročka za natakanje sladoleda,« je pripovedoval Matevž in spomnil, kako pomembno je, da je kolo otroku res všeč. »Tudi barva pogosto odigra pomembno vlogo, in ne samo njegova velikost. Zgodi se, da starši vztrajajo pri večjem kolesu, saj si želijo, da bi se otrok s kolesom vozil vsaj dve sezoni. Ampak ko vidijo, da se otrok na njem ne počuti varnega, da se ne želi voziti z njim, si hitro premislijo. In tukaj je naša prednost, saj lahko naše stranke kolo v eni sezoni tudi večkrat zamenjajo. Zamenjajo lahko tudi tip kolesa, in če je treba, tudi barvo. Če ga čez zimo ne bodo vozili, ga lahko vrnejo in si ga na pomlad ponovno izposodijo,« sta sogovornika razložila koncept najema kolesa in poganjalčka za najmlajše.
Program Stopala na pedala
Vendar to ni edina zgodba, ki sta jo zasnovala zakonca Paternoster. Projekt Bicivrtec je prav tako njun prispevek k spodbujanju otrok in družin h gibanju na kolesu. »Ko sva še z obema otrokoma kolesarila v vrtec, sva ugotovila, da nimajo vsi otroci iste možnosti. Iskala sva rešitev in zgodil se je Bicivrtec. Ta daje vsem otrokom možnost kolesarske izkušnje v okviru vrtca, ki ga obiskujejo, in sicer na način, da jim zagotovimo kvalitetna otroška kolesa ter poganjalce in čelade, izpeljemo pedagoški kolesarski program 'Stopala na pedala' z namensko oblikovanimi rekviziti in nenazadnje tudi spodbujamo k aktivni mobilnosti med trajanjem programa. Mestna občina Ljubljana je leta 2022 finančno podprla pilotni projekt, ki smo ga uspešno izpeljali z vrtcem Trnovo,« je povedala Katja Paternoster in dodala, da je k podpori pripomogel tudi svetovni kongres kolesarstva Velo-City, ki ga je takrat gostila Ljubljana.
»Cilj projekta Bicivrtec, ki se ga trudiva vpeljati v čim več vrtcev tudi v širšem slovenskem prostoru, je predšolske otroke naučiti spretnosti gibanja na kolesu, jih seznaniti s pomenom varne vožnje in povečati delež poti, opravljenih s kolesom,« je pripovedovala Katja. »Zavedava se, da je za vrtce nakup kolesa draga investicija. Nekoč sva dobila odgovor, da je nakup dvajsetih nogometnih žog veliko cenejši,« je nekoliko razočarano dodal Matevž in dejal še, da je njun primarni cilj predvsem čim več otrok skozi igro navdušiti za kolesarjenje. In prav vrtci so pri tem pomemben vidik, saj bi z uvedbo gibanja na poganjalcu ali kolesu v svoj redni program dosegli večje število otrok. Predvsem tistih, ki te možnosti v domačem okolju nimajo. »Seveda pa želiva tako otroke kot starše tudi ozavestiti o pomenu trajnostne in aktivne mobilnosti,« je še povedala Katja Paternoster in dodala, da sta z možem Matevžem okoli sebe ustvarila skupnost zadovoljnih naročnikov ter malih uporabnikov, s katerimi se srečujejo tudi na pop-up kolesarskih delavnicah, ki jih pripravljata večkrat na leto.