Podjetje je konec maja uvedlo polno kritje škode za funkcijo mestne navigacije z avtopilotom (NOA) svojega sistema za pomoč vozniku god's eye. Gre za ključno odločitev, ki odpira vrata smiselni potrošniški uporabi avtonomnih vozil.

Avtonomna vožnja vozil je nekaj, kar nam proizvajalci vozil in umetne inteligence obljubljajo že dolgo. Obljube so deloma sicer že izpolnili, saj imajo naprednejši avtomobili danes že zelo zmogljive asistenčne sisteme, nekateri lahko v določenih pogojih vozijo tudi sami. V krizi pa moramo še vedno prijeti za volan in prevzeti odgovornost. Četudi so nas v neprijetno situacijo pripeljali avtonomni sistemi. Ko se zgodi prometna nesreča, pa smo bili doslej odgovorni lastniki vozila, ker se nam v kritični situaciji, ko se je avtonomni sistem samodejno izklopil, ni uspelo izogniti naletu.

Gre za tipični primer prelaganja odgovornosti, saj s potrošniškega vidika ne bi bilo smiselno prevzeti odgovornosti za nesreče, ki jih povzročijo avtonomna vozila.

Tudi zato ne čudi, da je najbolj ambiciozne implementacije avtonomnih vozil možno doživeti na sedežih robotaksijev. Običajno gre za vozila in ponudnike storitve, ki so tesno poslovno povezani z razvijalci tehnologije, zato je v teh primerih vprašanje odgovornosti zelo jasno.

Priporočamo