V taboru Calcit Volleyja bodo verjetno še dolgo iskali odgovore na vprašanje, kaj se je zgodilo z njihovo ekipo v manj kot 48 urah. Po prepričljivi zmagi v Mariboru, kjer so delovale samozavestno in prepričano, so na najpomembnejši tekmi sezone igrale kot povsem druga ekipa. Trener Bruno Najdič ni iskal izgovorov, a tudi ni želel razkrivati vseh podrobnosti: »O tem bi lahko razpravljal na dolgo in široko, a raje ne bom. Niti v najslabših sanjah si nisem predstavljal takšne predstave. Imeli smo katastrofalen napad, tudi sprejem ni bil najboljši, manjkali sta energija in agresivnost.«
Podoben scenarij so Kamničanke doživele že po prvi tekmi finala, ko so doma gladko premagale Branik s 3:0, nato pa v Mariboru izgubile z 2:3 in doma še z 1:3. Kot da se iz teh porazov niso naučile ničesar. »Branik je v prvem nizu naredil 17 napak, a ga je vseeno dobil – to mu je dalo krila. Mi smo poskušali obrniti tekmo, toda je bilo vse skupaj na silo. Kaj se je z nami zgodilo, ne vem. Vsekakor kot trener nosim odgovornost. Očitno bi moral nekatere stvari narediti drugače, pa jih nisem znal,« je še dodal Najdič, ki – podobno kot številne igralke – skoraj zagotovo zapušča Kamnik.
Brez dvorane in nižji proračun
Tudi Gregor Hribar, predsednik Calcit Volleyja, je potrdil, da se mariborski trener, ki je ekipo prevzel lani, najverjetneje poslavlja. Rešitev bodo skušali poiskati znotraj kluba, ob tem pa bodo v novo sezono vstopili z zmanjšanim proračunom. »Dejstvo je, da situacija ne bo več takšna kot zadnja leta. Vseeno to ne pomeni katastrofe – tudi z nižjim proračunom se lahko borimo za mesta od drugega do petega,« je napovedal Gregor Hribar. Dodal je še, da bo veliko sprememb tudi v igralskem kadru, letošnji ekipi pa je manjkala lanska kapetanka Andjelka Radišković. »Morda niti ne toliko na igrišču kot v motivacijskem pogledu. Igralke so si želele osvojiti naslov državnih prvakinj, toda…«
Sredina tekma je bila obenem zadnja v zdajšnji kamniški športni dvorani, saj naj bi na istem mestu kmalu začeli graditi novo, kot je že na začetku leta napovedal župan Matej Slapar. To bo dodatna logistična težava za klub, ki ima tudi moško ekipo, ta pa je državno prvenstvo končala na tretjem mestu. »Najverjetneje bomo igrali v Stranjah,« je še dodal Hribar.
Odločila volja in štajerska trma
Za razliko od tekmic so odbojkarice OTP banke Branika na odločilni tekmi pokazale eno svojih najboljših predstav v sezoni – z zanesljivo obrambo, agresivnim servisom in izjemno ekipno energijo. »Vsi skupaj smo verjeli in pokazali značaj, ki nas spremlja že vso sezono. Nikoli se nismo predali, noben izziv ni bil prevelik. Po porazu na četrti tekmi smo se morali najprej naspati, nato pa pogledati, kje smo delali napake. V peto tekmo smo vstopili odločeni in zbrani. Odločili sta volja in štajerska trma – za vsako žogo smo se borili do konca,« je povedal trener Žiga Kos, arhitekt nepričakovanega mariborskega naslova.
Kos je decembra 2023 na klopi nasledil Tilna Kozamernika. Zgolj 32-letni strokovnjak, ki je pred mesecem dni postal tudi oče, pred tem ni vodil nobene ekipe na tej ravni. To je bila pogumna poteza Mitje Koželja, direktorja OTP banke Branika. »Res smo si želeli tega naslova. Potrebovali smo dober rezultat, saj so bila zadnja tri leta brez lovorike naporna. V nekem trenutku je bilo čutiti apatijo, a nisem nikoli obupal. Vsa ta leta smo se pobirali po padcih, zato je zdajšnje veselje toliko večje,« se je naslova veselil tudi Mitja Koželj, ki že razmišlja o novi sezoni. »Ostajamo pri domačih igralkah. Prihajata mladi okrepitvi, zdajšnje pa bodo prihodnje leto starejše, izkušenejše in – upam – še vedno tako motivirane.«
Iza edina z naslovom iz leta 2019
Kako bo z igranjem v ligi prvakinj, se v Braniku še niso odločili. »Nazadnje smo v tem tekmovanju nastopili leta 2020, a smo takrat pridelali visok minus, ki ga še vedno pokrivamo. Vse bo odvisno od kadra, podpore mesta in finančnih zmožnosti. Želja pa zagotovo obstaja,« pravi Koželj. Mariborčanke in Kamničanke so v tej sezoni med sabo odigrale kar dvanajst tekem. Najpomembnejšo so dobile Štajerke – predvsem po zaslugi izjemne Ize Mlakar, ki je na petih finalnih tekmah zbrala kar 119 točk. »Največja kakovost športnika je, da se zna pobrati, ko je na tleh. Po porazu na četrti tekmi nam je to uspelo,« je dejala Iza Mlakar, edina v mariborski ekipi, ki se je veselila zadnjega naslova tudi pred šestimi leti.