Primerjava cen je bila izvedena maja v skupno petih spletnih trgovinah z živili: Interspar, Billa in MPreis na avstrijski strani ter Globus in REWE na nemški strani. Rezultati so, kot piše Krone Zeitung, šokantni: nakupovalna košarica s 63 artikli je v povprečju pri avstrijskih trgovcih stala 26 odstotkov več (262,58 €) kot v Nemčiji (208,34 €).
»Tako kot v prejšnjem letu je še vedno ceneje, če v Nemčiji kupite najdražje blagovne znamke za skupno 219,31 evra, kot če kupite najcenejše izdelke pri avstrijskih trgovcih za skupno 242,37 evra,« v raziskavi ugotavlja Tirolska delavska zbornica. Na podlagi povprečnih cen izdelkov je bilo v Avstriji skupno 52 od 63 artiklov dražjih kot v Nemčiji.
»Nerazumljivo je, da se cene enakih izdelkov pod primerljivimi pogoji znotraj evropskega notranjega trga tako zelo razlikujejo,« je bil kritičen predsednik delavske zbornice Erwin Zangerl in poziva k nujnim ukrepom na nacionalni ravni in v EU.
Mimogrede, največja razlika v ceni je bila opažena pri različnih sortah sladoleda Eskimo Cremissimo v banici veliki 825 mililitrov. Medtem ko je bil izdelek pri nemških trgovcih na voljo od 1,79 evra naprej, so ga avstrijski trgovci zaračunavali od 5,99 evra naprej, še piše Krone.