Kranjska okrožna sodnica Tanja Bizjak je pred zaključkom glavne obravnave, na kateri obravnava 900.000 evrov težko tožbo Janeza Janše proti državi, ponovno dala besedo predsedniku SDS. Ker je ob prvem zaslišanju pojasnil, da je moral zaradi kazenske zadeve Patria vložiti veliko energije, da ni izgubil duševnega ravnovesja, je sodnico zanimalo, kako (in kdaj najbolj intenzivno) se je soočal z vrtiljakom čustev - jezo, tesnobnostjo, žalostjo, anksioznostjo,... »To je trajalo med kazenskim postopkom in traja še danes,« je pojasnil Janša in dodal, da se intenziviteta s časovno oddaljenostjo vse bolj stopnjuje. »Še posebej v zadnjih treh letih se me javno obravnava, kot da sem bil obsojen,« je pred sodnico dejal Janša, prst pa uperil predvsem v državni zbor in njegovo predsednico Urško Klakočar Zupančič, ki naj bi samo lani sedemkrat omenila Janšev kazenski postopek v zadevi Patria.

Še vedno podoživlja zaporniške dni

Ko ga je sodnica vprašala, kaj ob tem doživlja, je Janša odgovoril z vprašanjem: »Verjetno je prijetno, ne?« in dodal, da očitki na njegov račun negativno vplivajo tudi na okolico, predvsem na njegovo družino, ki občasno spremlja seje v državnem zboru.

Na vprašanje, kako se sooča z vsem tem, je Janša pojasnil, da poskuša dogajanje racionalizirati, vendar mu to vedno ne uspe. Včasih ima težave tudi s spanjem. »Dogaja se, ko je na dnevnem redu, zvečer razmišljaš (o tem, op.p.) in to ni ravno uspavalna tableta,« je povedal predsednik SDS in dodal, da svoj čas, ki ga je prebil v zaporu, še vedno podoživlja: »Malo je dni, ko se ne spomnim tega.« Bolelo ga je tudi, ko je »neposredno gledal, kako umira pravna država«.

Matoz: Janša ni bil na počitnicah

Da je Janša do odškodnine v celoti upravičen, je v svoji zaključni besedi poudaril tudi njegov zagovornik Franci Matoz. Po njegovi oceni je bil celoten kazenski postopek v zadevi Patria nezakonit. »Če bi tožilka ravnala, kot veleva zakon, ne bi nikoli vložila takšnega obtožnega predloga,« je poudaril Matoz in sklenil, da je bil cilj obtožbe »onesposobiti tožnika na osebni in politični ravni«. Ker je Janša ves čas vedel, da je nedolžen, je nato še toliko težje sprejel zapor. »Ni šlo za počitnice,« je še posebej podčrtal Matoz in dodal, da Janša na račun Patrie še vedno deležen žaljivk in posmehovanja, intenziteta obtožb pa se pred vsakokratnimi volitvami še poveča.

Državna odvetnica Jasna Lovrec je po drugi strani povedala, da sojenje ni pokazalo, da bi sodniki in tožilci ravnali nezakonito, že ustava pa povsem jasno določa domnevo nedolžnosti, ki brez dvoma pripada tudi Janši.

Proti posameznim pravosodnim funkcionarjem pravnomočno izgubil

Država je Janši, predvsem na račun časa, ki ga je prebil na odprtem oddelku zapora, že priznala in izplačala 44.000 evrov odškodnine skupaj z obrestmi, Janša pa je ves čas vztrajali pri - za slovenske razmere in sodno prakso - izjemno visoki odškodnini 900 tisočakov. Tožbo je uperil tako proti državi kot tudi proti posameznim (zdaj že večinoma nekdanjim oziroma upokojenim) sodnikom in tožilki, vendar je ta del tožba pričakovano ekspresno izgubil. Državni funkcionarji namreč ne morejo biti odškodninsko odgovorni za izvajanje svoje funkcije. Na vmesno sodbo, s katero je izgubil tožbo proti nekdanji tožilki (zdaj odvetnici) Branki Zobec Hrastar, ljubljanski sodnici Barbari Klajnšek in upokojenim sodnikom Milanu Štruklju, Vesni Žalik in Branku Masleši, se Janša niti ni pritožil, tako da je že nekaj časa pravnomočna, Janša pa je moral toženim povrniti okoli 30.000 evrov sodnih stroškov. Denar je konec lanskega leta zbiral tudi prek spletne dražbe.

Kranjska sodnica Tanja Bizjak je ob zaključku današnjega naroka pojasnila, da je zadeva zdaj tudi v preostanku tožbe zrela za odločitev. Sodbo bo, tako kot je to vedno v pravdnih zadevah, izdala pisno, če se ji bo med odločanjem porodilo kakšno novo vprašanje, pa ne izključuje možnosti, da bo glavno obravnavno ponovno »odprla«.

Priporočamo