Legende, ki nas bolj ali manj uspešno prepričujejo, da so leta le številka. Če si dovolj dober, si tudi dovolj mlad. Lionel Messi (39 let, Argentina), Cristiano Ronaldo (41 let, Portugalska), Manuel Neuer (Nemčija, 40 let), Luka Modrić (40 let, Hrvaška), Edin Džeko (40 let, BiH), Neymar (34 let, Brazilija) … Vrstni red je naključen. Nogometaši, ki se na SP 2026 nadejajo labodjega speva v reprezentančnem dresu. Seveda ne damo roke v ogenj, da se bodo vsi omenjeni po koncu severnoameriške avanture dejansko poslovili od dresa z državnim grbom. Navsezadnje so trideseta bojda nova dvajseta, štirideseta pa potemtakem nova trideseta.
Na SP 2026 je vsekakor še prostora za starce, če na glavo obrnemo naslov filmske mojstrovine bratov Coen. O portugalski dilemi po imenu Cristiano Ronaldo smo v preteklih dnevih že večkrat pisali. Kot tudi o Lionelu Messiju, ki je na ponedeljkovi tekmi z Avstrijo postal najboljši strelec v zgodovini svetovnih prvenstev. Z novima dvema zadetkoma se je njegov mundialski števec premaknil na 18 golov. Osemnajst in štejemo dalje. Ta številka bi bila že danes višja, če bi bil bolj natančen pri izvajanju enajstmetrovk. Če verjamete ali ne, zapravljena na začetku dvoboja z Avstrijci je bila že tretja, ki jo je zgrešil na svetovnih prvenstvih. Na mundialih je uspešno realiziral le štiri od sedmih strelov, kar je za nogometaša njegovega kova precej uboga statistika. Vendarle je tudi on le človek.
Zadetek, ki nosi sporočilo
Človek, ki pa je kljub 39 letom še vedno eden najboljših v svojem poklicu. Čeprav so nekateri trdili, da bo s selitvijo v Miami izgubil stik z vrhunskim nogometom, pa mu je igranje v MLS, ki vendarle terja manjši psihični in fizični davek kot pa igranje v enem izmed najboljših evropskih klubov, glede reprezentančne kariere morda celo koristilo. Že dolgo ga nismo videli v takšni formi, tako razigranega in željnega igre. Njegov nogomet na tem SP je butični nogomet. Veliko pove že podatek, da je dosegel vseh pet argentinskih golov na prvenstvu, reprezentanco praktično sam popeljal v izločilne boje in z vrha večne lestvice najboljših strelcev SP izrinil Kloseja. Čeprav je do tja še zelo dolga in zavita pot, pa postaja vse bolj verjetno, da bi lahko z Argentino kot prvi po Braziliji 1962 ubranil naslov svetovnega prvaka.
Messijev drugi gol proti Avstriji je bil nekaj posebnega. Ne zaradi lepote akcije ali gola, temveč zaradi sporočila, ki ga nosi. V 95. minuti, pri vodstvu Argentine z 1:0 in pri 39 letih, je v protinapadu pretekel 40 metrov, z mojstrsko podajo pripravil veliko priložnost soigralcu, ki jo je zapravil. Ko se je žoga vrnila do njega, je preigral branilca, nato pa zgrešil še sam. A namesto da bi obupal ali se pritoževal, se je kot obseden pognal za odbito žogo in jo poslal v mrežo za končnih 2:0. To ni bil le gol, temveč prikaz neugasle želje, lakote in tekmovalnosti.
Džeko bi tudi 151., 152. …
V vsakem primeru, vse najboljše, Messi, prav danes namreč praznuje rojstni dan, in še na mnogo let ter tekem. Ko prebirate te vrstice, bržkone tudi že veste, kako se je razpletla jubilejna 200. tekma maestra Luke Modrića v kockastem dresu. Vatreni so namreč danes ponoči igrali s Panamo, Modrić pa je pri tem bržkone kot četrti po Ronaldu, Messiju in Kuvajtčanu Badru Al Mutavi prebil magično mejo dvestotih tekem v dresu z državnim grbom.
Tudi Edin Džeko je pred jubilejnim nastopom; če bo nocoj proti Katarju (21.00) stopil na igrišče, bo to že 150. nastop za zmaje. Bosanski diamant bo storil vse, kar je v njegovi moči, da bo dočakal tudi 151. oziroma da se ta njegov zadnji ples ne bo končal že nocoj. Po tistem razpadu sistema v zadnji četrtini tekme s Švico je računica za Džeka in soigralce jasna – zmaga proti Katarju, po možnosti čim višja, jih ohranja v igri za izločilne boje, remi in/ali poraz jih peljeta domov, Džeka pa v reprezentančno »penzijo«.
Neuer se je vrnil po dveh letih
Manuel Neuer je že bil v reprezentančnem pokoju. »Vsak, ki me pozna, ve, da te odločitve nisem sprejel zlahka,« je po koncu Eura na domačih tleh zapisal na instagramu. »Po številnih intenzivnih in dolgih pogovorih z družino in prijatelji sem se odločil, da je zdaj pravi čas, da zaključim to poglavje svojega življenja.« Skoraj dve leti kasneje ga je na presenečenje mnogih vnovič odprl in na uvodni tekmi SP s Curacaom postal najstarejši nemški reprezentant na velikem tekmovanju, saj je s 40 leti in 79 dnevi presegel rekord, ki ga je doslej držal Lothar Matthäus.
Prav Matthäus, kapetan svetovnih prvakov iz leta 1990, je bil eden največjih zagovornikov vrnitve Neuerja pod državno zastavo. »Ta različica Neuerja je svetovnega razreda, on sodi v reprezentanco,« je nekoč sijajni vezist dejal po tisti aprilski tekmi proti Realu, ko je Neuer na Santiago Bernabeuu branil mogoče in nemogoče. »Upam, da si je Julian Nagelsmann ogledal tekmo.« Očitno si jo je ogledal in Neuer je v Severni Ameriki znova številka ena. No, na zadnji tekmi skupinskega dela proti Ekvadorju bo bržkone prepustil mesto Oliju Baumannu, ki je z vrnitvijo Neuerja največ izgubil. Nemci so si namreč že zagotovili prvo mesto v skupini, pa bi lahko Neuer dobil prost večer. Pri 40 letih bi mu prav prišel.
Ne le zgoraj omenjeni velikani, še številni drugi asi so že pošteno zakorakali na napačno stran tridesetih in bi lahko prav na največjem odru »razdužili« uniformo, če se izrazimo v žargonu nekdanje JLA. Mo Salah (34 let, Egipt), Virgil van Dijk (34 let, Nizozemska), Sadio Mane (34 let, Senegal), James Rodriguez (34 let, Kolumbija), Riyad Mahrez (35 let, Alžirija), Kevin De Bruyne (34 let, Belgija) … Uživajte v njihovih mojstrovinah, dokler še lahko. Igrali so za vas/nas.