Košarkarska reprezentanca ZDA od leta 1992, ko so v njej zvezdniki iz lige NBA, na olimpijskih igrah večinoma dominira. Pohvali se lahko z zlatimi odličji na vseh igrah od tedaj, z izjemno Aten leta 2004, ko so bili tretji. Takratni selektor Larry Brown ni imel na voljo najboljših posameznikov iz najmočnejše košarkarske lige na svetu, neuspešen pohod na zlato odličje pa je Američanom služil kot opozorilo, da je košarka po svetu napredovala in da se s pol moči več ne bodo prebijali do naslovov olimpijskih prvakov.
Ne spijo v olimpijskih vaseh
Ker so košarkarji v ameriških olimpijskih reprezentancah zvezdniki na globalni ravni, ne spijo v olimpijskih vaseh, temveč jim tamkajšnji olimpijski komite zagotovi luksuzne bivalne pogoje na drugi lokaciji. Tam imajo na voljo vse, tudi neomejene količine alkohola.
Leta 2016 so na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru reprezentanco ZDA sestavljali Jimmy Butler, Kevin Durant, DeAndre Jordan, Kyle Lowry, Harrison Barnes, DeMar DeRozan, Kyrie Irving, Klay Thompson, DeMarcus Cousin, Paul George, Draymond Green in Carmelo Anthony. Do zlate kolajne so prišli brez poraza na osmih obračunih, še zadnjič pa jih je tedaj vodil selektor Mike Krzyzewski. V finalu so ugnali Srbijo, s katero se se namučili v skupinskem delu, tudi v polfinalu pa ugnali Francijo za vsega tri točke.
Toliko v življenju še ni spil
Takratna zvezdnika DeMarcus Cousins in Carmelo Anthony sta po skoraj desetih letih razkrila, da sta z ostalimi igralci praktično vsak večer popivala. »Bilo je noro. Praktično vsak večer smo pili alkohol,« je priznal DeMarcus Cousins, Carmelo Anthony pa ga je dopolnil: »Bar je bil odprt 24 ur na dan, poleg tega je bilo vse zastonj. Vina nikoli ni zmanjkalo, prav tako ne žganih pijač. Toliko alkohola kot takrat nisem popil nikoli v življenju.«