Primož Roglič, Jan Tratnik, Daniel Felipe Martinez, Giovanni Aleotti, Jai Hindley, Gianni Moscon, Nico Denz in Giulio Pelizzari je osem mušketirjev, ki bodo za ekipo Red Bull-Bora-Hansgrohe napadali zmago na letošnji 108. kolesarski dirki po Italiji. Dva nekdanja zmagovalca – ob Primožu Rogliču leta 2023 je tu še zmagovalec iz leta 2022 Jai Hindley –, lani drugi Martinez in izjemni pomočniki. V gorah se bo Rogla, ki je nesporni vodja ekipe, lahko ob Martinezu in Hindleyju zanašal še na Aleottija in Pelizzarija, ki je z 21 leti najmlajši član izjemno izkušene ekipe, na srednje zahtevnih terenih bosta vlak Red Bulla vodila Moscon in Zasavčev najboljši kolesarski prijatelj Jan Tratnik, ravninska lokomotiva pa tradicionalno postaja Nico Denz, ki bo s svojim kapetanom vozil že na tretjem grand touru zapored. Nemec je bil v postavi rdečih bikov tudi lani na Touru, kjer je slovenski as odstopil, in kasneje na Vuelti, ki jo je Roglič dobil.
»Imamo en jasen cilj. Želimo igrati ključno vlogo v boju za zmago v skupni razvrstitvi. Moštvo je zelo močno in imamo številne adute, a prvo ime je Primož, ki je v odlični formi. Ekipa je zelo uravnotežena in to nam daje možnost, da bomo lahko igrali na različne taktične karte,« je jasne cilje nemško-avstrijskega moštva razkril športni direktor Rolf Aldag.
Roglič: Vsi začenjamo
z enakim časom
Pred začetkom dirke je slovenski šampion, ki se zaveda, da je prvi favorit dirke, novinarjem znova odgovarjal v svojem slogu. »Da sem prvi favorit, ne pomeni nič. Ko pogledam na startno listo, ne vidim, da bi imel kakšno prednost pred tekmeci. Na sporedu je 21 etap in ravno toliko dni, da na cesti vsak posameznik dokaže, kdo je najboljši,« je bil v sredo na predstavitvi ekip v Albaniji nasmejan in dobro razpoložen Primož Roglič.
Za nekdanjim skakalcem je dolgo pripravljalno obdobje. Tik pred začetkom Gira je tri tedne preživel na njemu ljubem ognjeniku Teide, kjer je opravil odlične višinske priprave. Do sedaj je v letu 2025 tekmoval zelo malo, saj je nastopil le na dveh etapnih dirkah. Po Algarveju je še lovil pravo formo, v Kataloniji pa je že ugnal vso konkurenco, kjer je premagal tudi Juana Ayusa, ki bo prvi izzivalec na Giru. »Nekje je treba začeti sezono, zmaga v Kataloniji pa je bila zelo dobrodošla, a kot rečeno, za Giro ne pomeni nič,« je svoj dosedanji potek sezone opisal Rogla in se dotaknil dejstva, da je v tej sezoni dirkal manj in je izpustil celo obdobje spomladanskih klasik. »Poskušamo z novim pristopom. Zagotovo opažam, da sem bolj željan dirkanja,« je zaključil.
Več o njegovi odločitvi, da letos poskuša z dvojčkom Giro in Tour, je že pred časom razkril športni direktor Enrico Gasparotto: »Primož je že večkrat v sezoni nastopil na dveh tritedenskih dirkah in navadno je vedno zmagal na drugi, kar je bila Vuelta.« Italijan je tako namignil, da je letošnji program Primoža Rogliča sestavljen tudi z mislijo na zmago na dirki po Franciji, ki je izjemni borec še nima. Roglič je v tem trenutku te misli zanikal. »Osredotočen sem na Giro, kjer verjamem, da sem sposoben zmagati.«
Poskus številka dve
Za Rogliča je zelo dobrodošlo, da bo ob njem dirkal dober prijatelj Jan Tratnik. Syuk in Rogla sta bila, še v dresu moštva Visma-Lease a Bike, skupaj na startni listi Gira tudi pred dvema letoma, a je Tratnik na zadnjem treningu utrpel nesrečo in ni mogel pomagati svojemu prijatelju do prve slovenske zmage na Giru, ki si jo je Roglič priboril predzadnji dan s čudežem na Višarjah. »Zagotovo eden najlepših spominov v moji karieri. Upam, da nam tudi tokrat uspe nekaj podobnega,« se svoje legendarne zmage pred številnimi slovenskimi navijači spominja 35-letnik.
»V svoji karieri sem se naučil, da je treba priti do startne črte, da lahko potem potrdim, da dirkava skupaj,« se danes dogodka izpred dveh let v smehu spominja Jan Tratnik, ki se je letos pridružil ekipi. S svojimi izkušnjami sestavlja pomemben mozaik Red Bulla in prav nič čudno ni, da bo Syuk ob svojem prijatelju na obeh tritedenskih dirkah. V Italiji mu pripada tudi vloga kapetana na cesti. »Zadolžen bom za to, da bom omogočal komuniciranje med tekmovalci in športnimi direktorji. Moja naloga je, da berem dirko. Dirkaško pa bom največ dela opravil po ravnini in na hribovitih delih trase. Za gore imamo druge močne fante,« svojo vlogo opisuje Jan Tratnik. Primož Roglič pa je zaključil: »Giro je prva tritedenska dirka v letu in ena najpomembnejših dirk na svetu. Dirkati na njej s prijateljem je še dodatna spodbuda, da dam vse od sebe. Veselim se izziva.« Ob izjemni ekipi, ki jo premore Red Bull-Bora-Hansgrohe, ne bi bilo prav nič presenetljivo, če bi Roglič Giro sebi v prid zopet obrnil predzadnji tekmovalni dan, ko bo na sporedu kraljevska etapa, ki se bo končala v Sestrieru, še prej pa bodo kolesarji premagali znameniti vzpon Finestre. V dosedanji zgodovini Gira se je italijanska pentlja petkrat odločila predzadnji dan dirkanja, nazadnje prav leta 2023, ko je na Višarjah zmago Geraintu Thomasu ukradel prav Roglič.