Kapetan ekipe Los Angeles Kings Kopitar je septembra lani napovedal, da bo letošnja sezona zanj zadnja v NHL. Po zmagi v New Yorku so mu domači poraženi hokejisti izrazili spoštovanje z rokovanjem na ledu, posebne trenutke slovesa pa je delil z vratarjem New York Rangersov Jonathanom Quickom, s katerim je leta 2012 in 2014 osvojil ligo.
"Zelo lepo. Zanesljivo mi je v čast, da si vzamejo čas, in vem, da po porazu to ni najbolj prijetno. Zelo sem počaščen, kaj naj drugega rečem," je na vprašanje o slovesu od legendarne dvorane in nasprotne ekipe odgovoril Kopitar.
V pogovoru s slovenskimi dopisniki je dejal, da so odigrali zelo dobro tekmo in osvojili pomembni točki v boju za končnico. "Možnosti so dobre. Trenutno smo na prelomnici. Treba bo zmagovati in glede tega ni neke skrivnosti. Dobro je, da držimo usodo v svojih rokah, tako da bo treba dobro igrati in nabirati točke," je dejal.
Svojo formo v zadnjih petih tekmah je ocenil kot boljšo z več energije in izrazil upanje, da se bo to še stopnjevalo in bodo prišli v končnico.
Kopitar o upokojitvi ne razmišlja veliko, saj ko se začne tekma, misli samo nanjo, čeprav priznava, da se je pred obračunom zavedal trenutka, da gre za njegovo zadnjo tekmo v Madison Square Gardnu po 20 letih.
Kopitar se je v soboto kljub porazu v New Jerseyju vpisal v zgodovino svojega kluba po največjem številu doseženih točk.
"Pred 20 leti je bil cilj ostati v ligi. Začel sem doživljati svoje sanje, ker vsak mlad hokejist sanja, da bi enkrat igral v NHL. Jaz sem pač to možnost dobil, mislim, da se v vseh sanjah ni zdel verjeten scenarij, da bom tukaj 20 let, da bom del neke zgodovine, sploh pa v našem klubu. Trenutno je preveč akcije in zdaj sem osredotočen, da se uvrstimo v končnico. Ko bo enkrat konec vsega skupaj, se bomo lahko ozrli nazaj in podoživljali vse te trenutke," je dejal.
"Ne, ne, sem se kar lepo odločil," je na vprašanje, ali mu je žal za upokojitev, odgovoril Kopitar, ki je dodal, da po upokojitvi ne bo ostal v Los Angelesu ali se morda preselil na Florido, kot delajo ameriški upokojenci.
"Načrt je iti v Slovenijo, kako pa se bo potem vse skupaj odvijalo, bosta najverjetneje narekovala Jakob in Neža, kje bomo in kaj bomo delali," je povedal Kopitar in dodal, da bo verjetno precej časa v ledenih dvoranah glede na to, da imajo v družini mlado umetnostno drsalko in mladega hokejista.
Na vprašanje, ali soigralci kaj bolj pazijo nanj zdaj, da ga, ko se upokojuje, ne poškodujejo, je Kopitar odgovoril, da ravno nasprotno. "Sploh ne. Letos sem imel več poškodb kot v vseh 20 letih. To je šlo letos malo narobe. Kdo me še kdaj vpraša, ali se bom res zanesljivo upokojil, ampak se debata hitro zaključi," je dejal.
Los Angeles Kings Kopitarju na tekmi v začetku aprila pripravljajo posebno poslovilno slovesnost. "Nočem preveč razmišljati o tem. Zelo lepo od kluba, kako bo, pa sploh ne vem, kaj naj pričakujem. No, družina bo tam, tako da bo že zaradi tega zelo posebno," je dejal Kopitar in zavrnil tudi možnost igranja za slovensko reprezentanco na letošnjem svetovnem prvenstvu maja v Švici.
"Ne verjamem. Letos je bilo toliko teh poškodb, ki še niso povsem sanirane, da se komaj držim pokonci. Zdaj razmišljam o končnici, ampak težko verjamem," je na vprašanje o reprezentanci odgovoril Kopitar.
Izidi:
Detroit Red Wings – Calgary Flames 5:2
New Jersey Devils – Boston Bruins 4:3 (podaljšek)
New York Rangers – Los Angeles Kings 1:4 (Anže Kopitar: 1 podaja za LA Kings)
Dallas Stars – Utah Mammoth 3:6
Colorado Avalanche – Pittsburgh Penguins 2:7