Osemintridesetletnega atleta so začasno suspendirali aprila 2024, tri mesece po pozitivnem testu. Bascou je bil pozitiven na prepovedana anabolična steroida moški spolni hormon testosteron in boldenon, ki se ga običajno uporablja v veterinarski medicini za zdravljenje živali, predvsem konj.
Obe učinkovini spodbujata tvorbo beljakovin in s tem vplivata na povečanje mišične mase, boldenon pa še dodatno spodbuja nastanek rdečih krvničk, kar vpliva na večjo vzdržljivost. Njuna zloraba lahko vodi do resnih zdravstvenih zapletov, zato je v športu njuna uporaba prepovedana.
Pričakoval je, da bo oproščen
Atlet, rojen na Martiniku, je ves čas zanikal, da si je zavestno pomagal z dopingom. Pozitiven izvid ga je šokiral. Trdil je, da je snovi bržkone vnesel v telo z okuženimi prehranskimi dopolnili. Pričakoval je, da bodo izrečen suspenz preklicali in da bo lahko nastopil na domačih poletnih olimpijskih igrah v Parizu, kar se ni zgodilo.
Več kot dve leti pozneje je francoska protidopinška agencija potrdila kazenski ukrep. Bascou je v preteklosti že nakazal, da ne namerava nadaljevati kariere.
Jamajčan Omar McLeod je na OI v Riu de Janeiru leta 2016 zmagal v teku na 110 metrov z ovirami (13,05). Drugi je bil Španec kubanskega rodu Orlando Ortega (13,17), tretji pa Bascou (13,24). Takrat je četrto mesto osvojil Francoz Pascal Martinot-Lagarde (13,29).