Že sredi poletja je Mestna občina Ljubljana izmed treh popolnih ponudb, ki so se gibale od 2500 do 4200 evrov, izbrala novega najemnika znanega ljubljanskega lokala na Hribarjevem nabrežju, Makalonce. Podjetje K & F je ponudilo 2600 evrov, torej le 100 evrov več od izhodiščne mesečne najemnine, ki so jo določili na občini, komisijo pa naj bi prepričali z načrtovanim programom, kateremu so v tokratnem razpisu dali celo večjo težo kot višini najemnine. Podjetje, ki sta ga 12. junija lani ustanovila Tea Bole Gaber in Uroš Keršič (oba imata izkušnje že vsaj iz ljubljanskih barov Solist in Liquid), je konkurenco ugnala z zagotovilom, da bo ob Ljubljanici ustvarilo most med generacijami in da se bodo zato osredotočili na medgeneracijsko srečevanje meščanov in turistov.

Ob našem prvem poizvedovanju so na občini napovedali, da bo do sklenitve najemne pogodbe in primopredaje prišlo septembra lani, takoj ko bodo končana vzdrževalna dela na samem objektu in v bližini zaradi gradnje nove Ribje brvi, vendar ni bilo tako. V notranjosti lokala, ki je bil kot del Plečnikove dediščine razglašen za kulturni spomenik državnega pomena, še danes potekajo gradbena dela, povezana s hidroizolacijo. »Do primopredaje bo prišlo po podpisu najemne pogodbe oziroma po dokončanju del v prostoru,« odgovarjajo na občinskem oddelku za ravnanje z nepremičninami. Če je ob izbiri novega najemnika že kazalo, da bo stari lokal znova zaživel že lani, so tako dela močno zamaknila njegovo ponovno odprtje. Po predaji ključev bo imel najemnik namreč na voljo še tri mesece, da z lastnimi sredstvi opremi prostor in pridobi vsa potrebna dovoljenja, med drugim za rabo zunanjega dela levo in desno od lokala, saj, kot dodajajo na občini, je ta v lasti države.

Ker gre za pomembno lokacijo v starem mestnem jedru, na Mestni občini Ljubljana ne razmišljajo o prodaji in vztrajajo pri oddajanju spomeniško zaščitenih prostorov – kljub nesrečni preteklosti. Pravdni postopek, v katerem nekdanja najemnica Ljuba Babič Košir, ki so jo leta 2007 deložirali iz lokala, toži občino za povračilo okoli pol milijona evrov, je še vedno v teku, dobili pa so tožbo proti zakoncema Košir zaradi plačila uporabnine. Za njima je grenak priokus pustil še propadli dogovor s podjetjem Madison, ki si je, ko se je začelo zapletati pri dokumentaciji, premislilo. Makalonca je samevala še eno leto, nato pa jo je prevzela Vip grupa, ki proti koncu petletnega najema ni več poravnavala svojih obveznosti in je celo pristala v stečaju. dv