Potem ko je Študentska organizacija Univerze v Ljubljani (ŠOU LJ) Radiu Študent v letošnjem proračunu namenila 180.000 evrov, kar je enako kot lani, a 50 tisočakov manj kot pretekla leta, je denar obvisel v zraku. Vodilni iz ustanoviteljice in njenega zavoda se namreč ne morejo zediniti glede določil v pogodbi, ki bi omogočila začetek izvrševanja proračuna. Zapletlo se je pri posebnem pogoju, ki ga postavlja ŠOU LJ in po katerem bi morali polovico sredstev nameniti študentskemu delu.

»Pregled poslovanja zavodov je pokazal, da je Radio Študent (RŠ) v lanskem letu približno 200.000 evrov porabil za avtorske honorarje in podjemne pogodbe, nekaj manj kot 20.000 pa za študentsko delo,« pojasnjuje predsednik ŠOU LJ Rok Likovič. »Po našem mnenju se mora to razmerje spremeniti, sicer to ni študentski radio.« Pogodbo so po njegovih besedah na predsedstvu sprejeli že pred tremi tedni in načeloma naj bi se z njo strinjali tudi na RŠ – dokler si niso premislili. »Nerazumljivo se zdi, da to dojemajo kot poseg v avtonomijo, saj se ne želimo nikakor vtikati v vsebino. Gotovo pa moramo kot študentska organizacija v prvi vrsti delati v interesu študentov,« še poudarja Likovič.

Vršilec dolžnosti direktorja RŠ Robert Mohorič priznava, da je sam načeloma potrdil pogodbo, ker radio nujno potrebuje sredstva, da pa je uredništvo, ki deluje ločeno od poslovodstva, nato takšnemu določilu nasprotovalo. »50-odstotni delež plačil prek študentske napotnice je dejansko nerealen. Razumemo, da se mora delež študentov povečevati, trudimo se organsko pomlajevati strukturo sodelavcev, težko pa se strinjamo s fiksiranjem tega deleža, sploh če je tako visok.« Ob tem se zavedajo, da pogodba, ki je po njihovem mnenju v smislu posebnih pogojev presedan v zgodovini ŠOU LJ, ne vsebuje sankcij ob morebitnem kršenju spornega določila, »a ne želimo podpisati nečesa, česar zagotovo ne bomo mogli izpolnjevati«.

Likoviču so menda že predlagali, da bi delež sredstev, porabljenih za študentsko delo, znižali na četrtino. »Bojimo se, da v takšni sestavi predsedstva ne bomo dosegli nič, zato upamo na poziv študentskega zbora, da določila, ki jih drugi zavodi nimajo, črtajo, ali pa da se dogovorimo za razumen in dosegljiv cilj,« dodaja Mohorič. Sprejemljivo rešitev si želijo najti v prihodnjih dveh tednih, torej še pred 9. majem, ko bo po vzoru novembrskega benefit koncerta na Metelkovi potekalo praznovanje že 45. rojstnega dne RŠ.