Divje šotorjenje je v Triglavskem narodnem parku nesporno prepovedano in v preteklosti tudi velik problem. A kar se je zgodilo dvema alpinistoma, ki sta postavila majhen šotorček na vrhu Rjavine, da sta se spočila in naslednje jutro odsmučala v dolino, je sprožilo burno debato na številnih gorniških forumih.

Fanta sta namreč, kot to počneta že deset let, svojo avanturo posnela, naredila precej fotografij in tudi zanimiv videoposnetek ter vse skupaj javno objavila na svojih spletnih portalih. Že čez nekaj dni pa je Primož Blaha prejel dopis Triglavskega narodnega parka, v katerem so ga obvestili, da je s šotorjenjem v naravi storil prekršek, ki se kaznuje z globo v višini sto evrov. Drugi udeleženec Anže Čokl je odločbo nadzornikov TNP javno objavil na svoji spletni strani, tako da je povsem jasno, da je nadzornik do »dokaza« prišel tako, da si je pač ogledal posnetek na spletu. Čez nekaj dni je kazen dobil tudi on. »Človek bi sklepal, da je vrhunec turno-smučarske avanture prav smučarski spust z vrha ter varen povratek v dolino. A v Sloveniji je v resnici češnja na torti kazen, ki jo dobiš v tednu dni na dom – seveda s pozdravi in položnico nadzornika Triglavskega narodnega parka!« svoj ogorčen zapis začenja Čokl.

Bizarno ali v poduk drugim

»Zadeva je precej bizarna. Dejstvo je, da je šotorjenje v TNP prepovedano. A vsi vemo, kaj je šotorjenje. Kar pa sva naredila midva, je bilo spanje od sončnega zahoda do sončnega vzhoda zaradi najine varnosti. Do vrha sva namreč hodila osem ur, gazila po snegu, premagala precejšnjo višinsko razliko. Nespametno bi bilo, če bi utrujena takoj odsmučala navzdol. Zato sva se odločila postaviti bivak, prespati in se naslednje jutro varno odpraviti v dolino. Še vedno sem trdno prepričan, da nisva v ničemer škodovala naravi. Šotor sva postavila na snegu samo čez noč, niti enega papirčka nisva pustila za seboj,« je za Dnevnik pojasnil Čokl. Gorniki, pohodniki in ljubitelji narave so si različnega mnenja glede podviga gornikov in kazni nadzornikov. Večina se čudi potezi TNP-ja, spet drugi opozarjajo, da je šotor šotor in da sta alpinista vedela, da je zadeva prepovedana, a sta si z objavo posnetka delala reklamo. Mnogi ravnanje TNP-ja razumejo tudi v smislu preventive, da se taka oblika spanja v gorah ne bi preveč razpasla.

»Do tega zagotovo ne bo prišlo, saj nas je malo takih, ki se odločamo za tako zahtevne ture. Tisti, ki nas poznajo, vedo, da že deset let snemamo in fotografiramo in tokrat ni bilo nič drugače. In niti pod razno se nisem zavedal, da delam prekršek, kaj šele, da me bo v dolini pričakala kazen,« odgovarja Anže Čokl.

TNP: kršitev nesporna

Na TNP-ju pojasnjujejo, da je bil narodni park ustanovljen zaradi ohranjanja narave in kulturnih vrednot. »Vsekakor je eden od pomenov parka tudi omogočanje njegovega obiskovanja z namenom doživljanja narave, kulturnega izročila in duhovnih vrednot alpskega prostora. Park je priljubljen cilj obiskovalcev, ki jih je vedno več, zato veljajo, tako kot drugod po svetu v zavarovanih območjih, določena pravila oziroma omejitve, med drugim je prepovedano šotorjenje zunaj za to določenih mest.« Nadzorna služba je tista, ki svetuje in usmerja obiskovalce, seveda pa jih v primeru kršitev tudi opozarja, v določenih primerih pa tudi kaznuje. Lani so naravovarstveni nadzorniki izdali 936 opozoril, izrekli 256 glob, od tega največ (189) zaradi napačnega parkiranja. Za šotorjenje zunaj za to predvidenih mest je bilo v lanskem letu izrečenih 37 glob.

»V tem primeru je bila kršitev zakona o TNP javno objavljena, zato je skladno s pristojnostmi naravovarstveni nadzornik moral po uradni dolžnosti začeti postopek ugotavljanja dejstev in zbiranja dokazov, ki so potrebni za odločitev o prekršku, ter izdal obvestilo o prekršku. Takšnih primerov si želimo čim manj, zato prosimo vse obiskovalce TNP, da se pred obiskom območja prepričajo, da s svojim ravnanjem ne bodo kršili predpisov,« je ravnanje nadzornika pojasnila Tina Markun s Triglavskega narodnega parka.