Dokument, ki smo ga pridobili iz ciprskega poslovnega registra, dokazuje, da sta Jure in Vesna Janković od 10. decembra 2010 lastnika družbe Adelmancia Limited iz Limassola. To je prvi dokaz, da je družina Janković ustanovila vsaj eno družbo na Cipru in da je v tem trenutku še vedno njena lastnica.

Čeprav je Adelmancia slovenski javnosti popolnoma neznana in informacij o njej na spletu ni mogoče najti, je poznan vsaj njen sedež. Registrirana je na naslovu Lamartinou 13, na katerega se je novembra 2013 začasno prijavil Jure Janković, medtem ko je na njegovem domu potekal rubež premičnin zaradi dolga do Marjana Pišljarja.

Odkritje Adelmancie je pomembno tudi zato, ker kaže nove poslovne vezi Jureta Jankovića na Cipru. Da družina Janković posluje tudi prek podjetij, registriranih na Cipru, je nakazoval podatek, da je bil županov mlajši sin le en dan (26. maja 2009) direktor ciprskih družb Green Apollo in Blue Train Investmenst, ki ji je mlajši Janković v preteklosti tudi posodil denar.

Pomemben je še en podatek, ki ga razkriva dokument iz ciprskega poslovnega registra. Tajniške posle za Adelmancio opravlja družba Christabel Secretarial Services, ki je po poročanju Dela upravljala tudi ciprske družbe, ki so jih mediji že povezovali z družino Janković, nekatere med njimi pa so bile v Ljubljani lastnice več zemljišč. Gre za Tomatiz, Finadria Holdings, Green Apollo in Disonco Investment.

Spomnimo, Disonco Investment je bil skupaj z družbo VAZ (danes Nassa) lastnik družbe Tabia (danes VAZ Gradnje), ki je podobno kot VAZ kupovala zemljišča v Ljubljani, ki jih je mestna uprava pod taktirko Zorana Jankovića z občinskim prostorskim načrtom spremenila v zazidljiva zemljišča in jim tako povečala vrednost. Disonco se je v javnosti pogosto povezovalo z Juretom Jankovićem, ki pa je vsakršne povezave zanikal. Ugibanja o tem, čigav je Disonco, je poskušal utišati Janez Kraševec, ki je zatrdil, da je lastnik družbe, čeprav njenega imena ni znal niti pravilno izgovoriti. Kraševec je dolgoletni Jankovićev znanec in učitelj tenisa. VAZ in Tabio ter z njima sporna zemljišča je pozneje kupil nekdanji lastnik CPL Ranko Mimović, ki mu kriminalisti očitajo goljufijo, zaradi česar je že od januarja v priporu.

S kakšnim namenom je Jure Janković z nekdanjo soprogo ustanovil Adelmancio, za zdaj ni jasno. Pojasnila smo poskušali pridobiti pri Juretu Jankoviću, ki pa nas je napotil, naj mu vprašanja zastavimo po elektronski pošti. Odgovore pričakujemo prihodnji teden. Jure Janković je sicer na zaslišanju pred parlamentarno komisijo, ki je preiskovala domnevno sporne posle z zemljišči v Ljubljani, sicer zanikal, da bi bil lastnik družb v Cipru, ki so se omenjale v povezavi z nakupi zemljišč. Za Mladino pa je oktobra 2011 potrdil, da je od maja tistega leta lastnik dveh podjetjih v tujini, in dejal, da se podjetji ne ukvarjata z zemljiškimi posli na območju občine Ljubljana. Za kateri podjetji gre, županov mlajši sin takrat ni povedal.

Adelmancia je poleg Electe, KLM Naložb in drugih slovenskih družb v lasti družine Janković navedena na seznamu družb, za katere v skladu z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije velja omejitev poslovanja z Mestno občino Ljubljana. Ta družba zaradi tesnih družinskih vezi med županom in Juretom Jankovićem ne sme pridobivati občinskih javnih naročil za blago, storitve ali gradnjo, ne sme pridobiti občinske koncesije, javno-zasebnega partnerstva ali drugih posebnih oziroma izključnih pravic, narekuje zakon.