Močna rastlina je odporna rastlina
Redno in kakovostno gnojenje je zelo pomembno pri vzgoji paradižnika in ostalih plodovk. To so zelo velike rastline z obilico plodov. Ker te vrtnine redno cvetijo in plodijo, jim je potrebno dodajati hranila v približno rednih, tedenskih odmerkih. Najbolj enostavno za dognojevanje bo Redno dognojevanje je zelo pomembno, saj plodove s paradižnika obiramo zelo dolgo, kar pomeni veliko pridelka. To bomo dosegli le z rednim in pravilnim gnojenjem. Uporabimo kakovostna gnojila Compo s poudarkom na dovolj kalija (K). Za dognojevanje uporabimo COMPO BIO tekoče gnojilo za paradižnik z veliko kalija (K). Kalij zagotavlja čvrstost rastlin in poskrbi za dober in kakovosten pridelek. Ko je paradižnik v polni rasti in redno cveti in tvori plodove, ga dognojujemo enkrat tedensko. Lahko ga škropimo po listih - foliarno dognojevanje ali zalijemo. Najboljša bo kombinacija obojega. Zalivamo primerno glede na zunanjo temperaturo. V poletnih mesecih bo potrebno paradižnik vsaj vsakih par dni. To delo nam seveda olajša namakalni sistem in zmanjša porabo vode. Če nimamo nobenih rastlin pod paradižnikom, je smotrno položiti Rasti Organsko zastirko, saj tako zmanjšamo izhlapevanje vode.
Preprečimo pojav bolezni
Na celem vrtu najdemo različne bolezni, ki pa potrebujejo določene pogoje za razvoj in širitev. Zato je zelo pomembno biti dnevno prisoten na vrtu. Enostavno se sprehodimo in pregledamo rastline ter če kaj opazimo, takoj reagiramo. Če vidimo le kakšen list ali poganjek, ki je okužen, ga enostavno odrežemo stran in vržemo v komunalne smeti. Nikoli na kompost. V vročem začetku poletja imamo že težave pepelovkami. Te bolezni se pojavljajo v suhem in vročem. Gre za sivkasto prevleko na listih. Te dni jo opažamo na jablanah (jablanova pepelovka), tudi na sadikah kumar in bučk ter začetki peronospore. Ko pa nas oblijejo občasne dežne padavine, pa bomo hitro odkrili pojav različnih plesni po celem vrtu. Te se pojavljajo kot pege in lise na listih in celo plodovih. Med najbolj poznane sodi paradižnikov (krompirjeva) plesen, solatna plesen in siva plesen na številnih okrasnih rastlinah.
Zelo pomembno je redna uporaba učinkovitih sredstev. V pomoč nam je brezplačna brošura, kjer najdemo bolezen ali škodljivca ter seveda učinkovito rešitev. To je brošura Apoteka dr. Metrob. Pri uporabi sredstev za zaščito rastlin je najbolje, da kombiniramo poznano učinkovitost bakra, zato uporabimo Rasti Baker. To je sistemični baker, kar pomeni, da deluje znotraj rastline. To je zelo pomembno, saj ga dež ne spere in učinkovitost je že preverjena. Najbolje ga bo kombinirati s sredstvom, ki predstavlja moderno agronomijo. To je Rasti Fyto-6. Gre za kompleksno molekulo, ki deluje znotraj rastline tako, da spodbudi rastlinski naravni obrambni sistem. V praksi se to pokaže kot veliko bolj zdrave rastline skozi celotno sezono. Obe sredstvi sta del ekološke zaščite rastlin in primerni za celoten domači vrt.
Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr., Metrobov strokovnjak