Ali ste vedeli, da v Evropski uniji vsako leto zavržemo toliko hrane, da bi lahko nahranili 200 milijonov ljudi? Bliža se 29. september, mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane in odpadni hrani, ki nas opozarja na zaskrbljujoče dejstvo: povprečen prebivalec EU letno zavrže med 95 in 115 kg hrane. Prevečkrat se znajdemo pred dilemo, kaj narediti s preostanki obrokov, ki ostanejo na krožniku ali v hladilniku. Prav tukaj pa se skriva priložnost za ustvarjalnost v kuhinji. Namesto da ostanke zavržemo, jih lahko s preprostimi idejami spremenimo v okusne jedi. Za vas smo pripravili nekaj receptov, s katerimi lahko na inovativen način uporabite ostanke hrane.
Kako reciklirati kruh?
Kruh sodi med živila, ki jih najpogosteje zavržemo po nepotrebnem, saj hitro postane suh in neprivlačen. Kljub temu pa lahko z nekaj preprostimi idejami iz starega kruha ustvarimo prave kulinarične mojstrovine.
Francoski toast: Star kruh je kot nalašč za pripravo sladkega zajtrka. Rezine kruha namočimo v mešanico jajc, mleka, cimeta in vanilije, nato jih popečemo ter postrežemo s svežim sadjem ali javorjevim sirupom. Tako lahko v nekaj minutah posušen kruh spremenimo v sofisticirano specialiteto.
Kruhove kocke: Kruh narežemo na kocke in jih posušimo v pečici. Nato jih začinimo z olivnim oljem, česnom in rožmarinom. Uporabimo jih kot hrustljavo sestavino za solate ali juhe.
Strjenka (bread pudding): Kruh lahko uporabimo tudi za pripravo sladice. Kose kruha zmešamo z mlekom, jajci, sladkorjem in vanilijo ter jih spečemo. Rezultat je slastna, kremna in dišeča strjenka.
Odvečen pire krompir?
Tudi pire krompir pogosto pristane v smeteh, ker ne vemo, kako ga ponovno uporabiti. A tudi z njim lahko ustvarimo povsem nove jedi:
Pire v juhi: Pire krompir lahko uporabimo kot osnovo za kremne juhe. Zelenjavni juhi doda bogato teksturo in poln okus.
Krompirjevi polpeti: Ostanke pire krompirja zmešamo z naribanim sirom, zelišči ali slanino, oblikujemo v polpete, jih povaljamo v drobtinah in popečemo na olju do zlato rjave barve.
Domači njoki: Iz večje količine pire krompirja lahko naredimo njoke. Pireju dodamo moko in jajca, oblikujemo svaljke ter jih skuhamo v vreli vodi. Ob koncu dodamo še poljubno omako in postrežemo.
Zavržena hrana – izziv in priložnost
Zmanjševanje zavržene hrane ni le okoljski izziv, temveč tudi priložnost za bolj trajnostno in učinkovito upravljanje prehranskih virov. Kampanjo Safe2eat, v kateri sodeluje kar 17 držav članic Evropske unije in številne nacionalne organizacije, je pripravila Evropska agencija za varnost hrane (EFSA). Njen glavni cilj je ozaveščanje o varnem in odgovornem ravnanju s hrano. Poleg tega kampanja ponuja praktične rešitve, kako lahko vsak posameznik prispeva k zmanjšanju količine zavržene hrane. Z malo ustvarjalnosti lahko ostanke obrokov spremenimo v okusne jedi, s čimer zmanjšamo odpadke in hkrati prihranimo tudi denar.