Namesto širokega križišča s štirimi obvoznimi pasovi za desno zavijanje avtomobilom smo se dogovorili za novo ureditev brez obvoznih pasov in s prednostno zeleno lučjo na posebnem semaforju, ki bo zagotovila pešcem in kolesarjem, da lahko varno prečkajo zelo prometno križišče pred avtomobili. Dosegli smo, da so na enak način, ki daje prednost kolesarjem in pešcem, poskusno uredili še nekaj križišč. Nato sva s kolegom novo ureditev varnih križišč predstavila na kongresu VeloCity na Dunaju kot primer dobre prakse pri uvajanju sistemskih rešitev, ki dajejo v mestih prednost pešcem in kolesarjem pred pretočnostjo avtomobilskega prometa. To je bila obetavna napoved sprememb v urejanju prometa, ki naj bi pešcem in kolesarjem zagotavljale čim bolj udobno, kratko in varno prečkanje križišč, motornim vozilom pa hkrati bolj pregledno, previdno in počasno vožnjo skozi križišča. Posebno pozornost je treba nameniti najšibkejšim in najbolj ranljivim udeležencem v prometu: otrokom, starejšim, gibalno oviranim, pešcem in kolesarjem.
Fotografija: Tomaž Skale
Prednostna zelena
Začelo se je na Poljanski cesti, v križišču z Roško. Pred desetletjem smo se tam zbrali predstavnik oddelka za promet, sodelavec prometnega inštituta, prometni policist in kolega z Dunaja, da bi dorekli novo ureditev križišča v skladu z načeli prve politike trajnostne mobilnosti MOL.
Priporočamo
Prijava
Še nimate računa? Ustvarite račun
×