Milanović bo Glavašu odvzel sedem odlikovanj: gre za red kneza Trpimirja z ogrlico in danico, red kneza Domagoja z ogrlico, red bana Jelačića, red Anteja Starčevića, red hrvaškega trolista, spomenico domovinske vojne in spomenico domovinske hvaležnosti, piše reški Novi list.
Ta odlikovanja, ki jih je Glavašu podelil prvi hrvaški predsednik Franjo Tuđman, je generalu nameraval odvzeti že nekdanji predsednik Ivo Josipović, vendar Glavaša takrat sodišče na koncu ni obsodilo na vojne zločine in tako je Milanović, ki je za Josipovićem postal hrvaški predsednik, Glavašu ta odlikovanja vrnil.
»Če me Glavaš za to ne bi zaprosil, se v to sploh ne bi vmešaval. Vendar je k meni prišla njegova pravno utemeljena zahteva za vrnitev odlikovanj. Če bo ponovno obsojen, ne bom imel izbire – moral bom nadaljevati to, kar je začel Josipović. Mislim, da je to Glavašu popolnoma jasno,« je Milanović pojasnil pred štirimi leti.
Takrat je tako ravnal zato, ker Glavaš ni bil pravnomočno obsojen, saj je ustavno sodišče leta 2015 razveljavilo sodbo, zaradi katere mu je Josipović odvzel odlikovanja.
Kot zdaj neuradno poročajo hrvaški mediji, bo Milanović ostal dosleden svoji obljubi in Glavašu odlikovanja ponovno odvzel.
Primer sicer odpira širše vprašanje, ali bi morala pravnomočna obsodba za vojni zločin samodejno pomeniti izgubo državnih odlikovanj, četudi so bila ta podeljena za zasluge pri obrambi države. Milanović meni, da ga k temu zavezujeta pravna in politična doslednost, medtem ko Glavaš vztraja, da so njegove vojne zasluge ločene od poznejše kazenske odgovornosti.