"Evropska unija mora ukrepati za zaščito potrošnikov in podjetij. Protiukrepi, ki jih sprejemamo danes, so močni, a sorazmerni. Medtem ko ZDA uvajajo carine, vredne 28 milijard dolarjev, se mi odzivamo s protiukrepi, vrednimi 26 milijard evrov," je v odzivu na uvedbo ameriških carin na uvoz aluminija in jekla dejala predsednica Evropske komisije von der Leyen.
Napovedala je, da bo EU protiukrepe uvedla postopoma, prvi del bo začel veljati 1. aprila, v celoti pa bodo začeli veljati 13. aprila.
Kot so navedli na komisiji, bodo 1. aprila znova začeli veljati carinski protiukrepi iz let 2018 in 2020, ki jih je EU uvedla oziroma napovedala v okviru trgovinskega spora v času prvega predsedniškega mandata Donalda Trumpa. Po dogovoru z ZDA jih je začasno ustavila do 31. marca letos. Ti ukrepi med drugim vključujejo carine na uvoz kavbojk, viskija bourbon, tobaka, koruze in riža iz ZDA.
Sredi aprila pa bodo - po posvetovanjih z državami članicami in deležniki - začeli veljati še dodatni ukrepi. Komisija predlaga uvedbo carin na določene industrijske izdelke, kot so izdelki iz jekla in aluminija, tekstil, usnjeni in leseni izdelki ter gospodinjski aparati. Predlaga tudi uvedbo carin na določene kmetijske izdelke, kot so perutnina, govedina, jajca, mlečni izdelki, sladkor in zelenjava.
Končni seznam bo določila po posvetovanjih z državami članicami in drugimi deležniki, ki bodo trajala dva tedna. Nato bo dokončala pravno podlago za carine.
Von der Leyen je poudarila, da EU ostaja odprta za pogajanja. Meni, da uvajanje carin v času geopolitičnih in gospodarskih negotovosti ni v interesu nobene od strani. Komisarja za trgovino Maroša Šefčoviča je pooblastila, da v pogovorih z ZDA poišče boljše rešitve.
"Motnjam, ki jih prinašajo carine, se je mogoče izogniti, če bo ameriška administracija sprejela našo ponujeno roko in delala z nami, da bi dosegli dogovor. Pod vodstvom predsednice sem se pripravljen pogajati in se dogovoriti," je povedal Šefčovič.
Danes so začele veljati 25-odstotne ameriške carine na uvoz jekla in aluminija, ki jih je predsednik Donald Trump napovedal februarja. Veljajo za uvoz jekla iz EU, Argentine, Avstralije, Kanade, Mehike, Velike Britanije, Brazilije, Japonske in Južne Koreje ter uvoz aluminija iz EU, Argentine, Avstralije, Kanade, Mehike in Velike Britanije.