Energetski spor med Slovaško, Madžarsko in Ukrajino se je še zaostril z današnjo napovedjo slovaškega premierja Roberta Fica, da bo prekinil nujno oskrbo Ukrajine z električno energijo, če Kijev v dveh dneh (do ponedeljka) ne bo znova omogočil tranzita nafte proti Slovaški. 

Slovaška je poleg Madžarske ena od dveh držav EU, ki sta še vedno zelo odvisni od ruske nafte prek (še sovjetskega) naftovodu Družba, ki poteka skozi Ukrajino. Državi imata  voditelja, ki vzdržujeta tesne odnose z Moskvo in kljubujeta večinskemu proukrajinskemu evropskemu konsenzu.

Madžarska je že včeraj napovedala blokado 90 milijard evrov vrednega nujnega posojila Evropske unije Ukrajini. Ukrajinske oblasti  pravijo, da je bil naftovod zaprt, potem ko je bil poškodovan med ruskim napadom januarja, kar pa je razjezilo kremeljska zaveznika Orbana in Fica. »Dokler bo Ukrajina blokirala naftovod Družba, bo Madžarska blokirala 90 milijard evrov ukrajinskega vojnega posojila,« je Orban, ki je Ukrajino obtožil politično motivirane ustavitve dobav,  zapisal na facebooku. »Ne bomo se pustili izsiljevati,« pa je dejal madžarski zunanji minister Péter Szijjártó.

FILE PHOTO: The Druzhba oil pipeline between Hungary and Russia is seen at the Hungarian MOL Group's Danube Refinery in Szazhalombatta, Hungary, May 18, 2022. Picture taken May 18, 2022. REUTERS/Bernadett Szabo/File Photo

Tranzit po naftovodu Družba je prekinjen od 27. januarja, ko je bil v ruskem napadu poškodovan del infrastrukture. Foto: Reuters

Fico je danes napovedal, da bo od državnega upravljavca omrežja SEPS zahteval prekinitev izrednega izvoza elektrike, ki je pomagal stabilizirati ukrajinski energetski sistem ob ruskih napadih, navaja portal Politico.

Dobava nafte prekinjena okrogel mesec

Tranzit po naftovodu Družba je prekinjen od 27. januarja, ko je bil v ruskem napadu poškodovan del infrastrukture. Ukrajinski operater je sporočil, da popravila še potekajo. Ukrajinsko predstavništvo pri EU je predlagalo začasno oskrbo Madžarske in Slovaške prek naftovoda Odesa-Brodi ali po morju.

Fico je ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega obtožil, da Slovaško obravnava kot »sovražno državo«, in navedel, da je ustavitev tranzita plina državi povzročila okoli 500 milijonov evrov letne škode. Ukrajina obtožbe zavrača in poudarja, da so dobave prekinjene zaradi ruskih napadov na energetsko infrastrukturo.

Evropska unija je decembra dosegla politični dogovor o dvoletnem finančnem paketu v višini do 90 milijard evrov za Ukrajino, ki ga je potrdil tudi evropski parlament. Za začetek izplačil je potrebna še formalna potrditev držav članic, ki pa je zaradi nasprotovanja Budimpešte trenutno negotova. Sredstva naj bi Ukrajini do konca leta 2027 zagotovila kritje najnujnejših finančnih potreb, približno 60 milijard evrov pa je namenjenih obrambi.

Priporočamo