Razlog za to je upad podpore socialistični stranki. Tudi na skrajnem zahodu Evrope se torej odvija scenarij z velikimi težavami leve sredine, podobno kot že v Nemčiji, na Poljskem in v Avstriji, kjer je prevladujoča stranka tega pola izgubila status ene od dveh glavnih političnih sil v državi. »Dosegli smo, kar ni uspelo še nobeni stranki na Portugalskem. Pred vso državo lahko mirno rečemo, da je danes na Portugalskem konec dvostrankarstva,« je dejal vodja Chege Andre Ventura.

Vladajoče Demokratično zavezništvo je dobilo 32 odstotkov glasov in bo imelo v 230-članskem parlamentu 89 sedežev ali devet več kot doslej. Premier Montenegro se je tako okrepil, čeprav so predčasne volitve razpisali, ker so mu v parlamentu izglasovali nezaupnico zaradi spornih poslov družinskega podjetja.

Kaže pa, da so volilci bolj kaznovali opozicijske socialiste, ker so nezaupnico podprli in državo poslali na tretje predčasne volitve v treh letih. Osvojili so 58 sedežev ali 20 manj, kot so jih imeli doslej. Vodja stranke Pedro Nuno Santos je napovedal odstop.

Chega je po še ne povsem popolnih izidih prav tako dobila 58 poslanskih sedežev. Še pred šestimi leti je imela (po ustanovitvi) enega poslanca.

Premier Montenegro bo, kot kaže, vodil manjšinsko vlado, kot jo je doslej, saj sodelovanje s Chego zavrača.

Priporočamo