Največ razlogov za zadovoljstvo po prvem krogu lokalnih volitev na Hrvaškem ima HDZ, ki je obdržala skoraj vse svoje dozdajšnje vodilne položaje v lokalni in regionalni samoupravi ali pa ima možnost, da to doseže v drugem krogu. Med drugim je njihov župan Ivan Radić za nov mandat pometel s konkurenco v Osijeku z več kot 70 odstotki glasov. HDZ je dobila tudi nekatere dodatne županske sedeže, med drugim se je vrnila na oblast v Sisku, kjer je že v prvem krogu njihov kandidat premagal aktualno socialdemokratsko županjo. V Splitu kandidat HDZ diha za ovratnik aktualnem županu Ivicu Puljaku. Po vsej verjetnosti bo vladajoči stranki uspelo v drugem krogu dobiti župana tudi v petem največjem mestu, Zadru. V petnajstih od 21 županij je že zmagala ali pa gre v drugi krog s prednostjo.
Zmoremo! je zmogla
Ni veliko manjkalo, da bi že v prvem krogu zmagal zagrebški župan Tomislav Tomašević, kandidat Zmoremo! in SDP, ki se bo tako v drugem krogu pomeril z neodvisno Marijo Selak Raspudić. Za Zmoremo! je najpomembneje, da so obdržali večino v zagrebški mestni skupščini skupaj s stranko SDP. Dobili so tudi več predstavnikov v lokalni in regionalni samoupravi kot pred štirimi leti. Med drugim so že v prvem krogu obdržali županjo v Pazinu in bodo lahko z nasmeškom gledali na letošnje lokalne volitve.
Drugače kot SDP. Ta bo sicer lahko zbrala kakšen dober volilni izid, predvsem na severozahodu Hrvaške v Varaždinu in Koprivnici, toda izgubili so Reko in prvič po 35 letih v tretjem največjem mestu ne bodo imeli župana. SDP je doživela polom zaradi notranjih spopadov v stranki, ko je namesto svojega razmeroma uspešnega župana Marka Filipovića kandidirala njegovo podžupanjo Sandro Krpan, ki je v prvem krogu obtičala na tretjem mestu. Filipović, ki je zapustil SDP, gre v drugi krog, toda za več kot 20 odstotnih točk zaostaja za kandidatko levosredinske politične opcije, profesorico bioetike na reški univerzi Ivo Rinčić (Akcija mladih in skupina strank), ki je prva zvezdnica letošnjih lokalnih volitev. V prejšnjem mandatu je bila opozicijska svetnica v mestni skupščini, potem ko ji ni uspelo v tekmi za predsednico primorsko-goranske županije.
SDP lahko upa, da bo izgubo Reke vsaj delno nadomestila, če zmaga v drugem krogu v Pulju ali v kateri od županij. So pa izgubili tudi Sisek. Na splošno niso izkoristili zagona po zmagi predsednika Zorana Milanovića na predsedniških volitvah, ko so bili v nekaterih anketah celo pred HDZ. Očitno niti z novim vodstvom, v katerem so stari obrazi, ni rešila slabega upravljanja ter brezidejnosti in inertnosti.
Neodvisni slabo
Prvi krog je odnesel tudi prve glave, denimo predsednika Istrske demokratske skupščine (IDS) Daliborja Pausa, ki je odstopil v volilni noči zaradi slabih volilnih izidov. IDS je kot nekoč najmočnejša stranka v hrvaški Istri zaradi notranjih spopadov že nekaj časa v prostem padu. Lokalne volitve so pokazale, da peša tudi vpliv desničarskih in skrajnodesničarskih opcij, posebno stranke Most in vladne koalicijske stranke Domovinsko gibanje. Z nekaj izjemami se niso dobro odrezali niti neodvisni kandidati.
Udeležba je bila nekaj več kot 42-odstotna, kar je za 4,5 odstotne točke manj kot v prvem krogu leta 2021.