EU in Združeno kraljestvo sta podpisala sporazum »o krepitvi njunega strateškega naravnega zgodovinskega partnerstva«. Tako je v ponedeljek v Londonu dejal predsednik evropskega sveta Antonio Costa, ko je skupaj s predsednico evropske komisije Ursulo von der Leyen in britanskim premierjem Keirom Starmerjem predstavljal dokument, s katerim Unija in Otok dobrih pet let po brexitu spet krepita sodelovanje. Costa je tudi napovedal, da bo odslej potekal redni letni vrh Britanije in EU.
Ursula von der Leyen je hvalila Starmerja za nov začetek v »medsebojnih edinstvenih odnosih« in posebej poudarila zgodovinski pomen novega obrambnega in varnostnega pakta v času globalne nestabilnosti in Putinove grožnje ter sodelovanje Britanije v oboroževalnem programu EU (sklad s 150 milijardami evrov).
Tudi Starmer je poudaril začetek »nove ere« v odnosih z EU ob sklenitvi sporazuma o ponastavitvi odnosov in krepitvi trgovinskega, obrambnega in varnostnega sodelovanja. Prelomni dokument po njegovih besedah Otoku prinaša najboljši dostop do trga EU, kar jih ima katera nečlanica. Vrača jo tudi na energetski trg EU. Britanska vlada zatrjuje, da gre za pragmatične in realistične dogovore z EU, zaradi katerih bodo imeli Otočani globlje žepe. Ministri najbolj poudarjajo, da bo sporazum znižal cene in povečal izbiro v otoških živilskih in drugih trgovinah, koristil bo britanskim izvoznikom in uvoznikom hrane ter zagotovil nova delovna mesta.
Burno o dogovoru o ribolovu
Vlada brani kot dobrega tudi dogovor o ribolovu, ki naj bi zavlekel pogajanja do zadnjega. Čeprav predstavlja samo 0,4 odstotka britanskega BDP in čeprav britanski ribiči izvozijo kar 70 odstotkov ulova v EU, je ribolov postal vroča tema brexitarjev, ki so zahtevali prepoved dostopa ribičem iz EU do britanskih ozemeljskih voda. Po brexitskem sporazumu so ti dostop sicer ohranili, a so se o podaljšanju pogajali vsako leto. Včeraj podpisani sporazumi pa so ta dogovor podaljšali do leta 2038. EU je v povračilo pristala na stalni dogovor o veterinarskih standardih, kar ni najboljši opis vsebine, saj pokriva zmanjšanje papirologije pri izvozu in uvozu živil ter živalskih in drugih kmetijskih izdelkov med Britanijo in EU, vključno z britanskimi klobasami, katerih uvoz je EU po brexitu prepovedala. Dogovor velja tudi za Severno Irsko, ki je po brexitskem sporazumu ostala znotraj carinske unije EU. Po včerajšnjem sporazumu bodo izvozni in uvozni izdelki potrebovali samo carinske deklaracije.
Starmer naj bi razvil belo zastavo vdaje EU
Opozicijski konservativci in stranka Reformirajmo Združeno kraljestvo so zaradi rib in pristanka Britanije na standarde EU skočili pokonci. Vpijejo, da je Starmer razvil belo zastavo vdaje EU in njeni birokraciji ter vrnil Britanijo v orbito Unije, tako da spet sledi njenim, ne pa svojim pravilom in predpisom. Konservativci so napovedali, da bodo v primeru vrnitve na oblast preklicali vse Starmerjeve dogovore z eno izjemo: všeč jim je, da bodo po novem britanski državljani lahko na letališčih in drugih mejah uporabljali prehode za elektronske potne liste za državljane EU, kar jim bo zelo skrajšalo čakanje. Opozicijski liberalni demokrati medtem zahtevajo vrnitev Britanije na skupni trg in v carinsko unijo EU. Starmer, von der Leynova in Costa so oboje zavrnili.
Pogajanja še niso povsem končana
London in Bruselj sta se dogovorila tudi o vrnitvi Britanije v program Erasmus+ (izobraževanje mladih) in o programu mobilnosti mladih, ki sta ga, ker je tako želela Britanija, preimenovala v program izkušenj mladih (ker brexitarji trdijo, da gre za vrnitev svobode gibanja skozi zadnja vrata), vendar bosta nadaljevala pogajanja o podrobnostih. Ta program bo državljanom EU in Britanije, starim od 18 do 35 let, omogočil, da zaprosijo za vizume za dveletno bivanje, študij in delo z možnostjo enoletnega podaljšanja. Ni pa še dogovora o omejitvi njihovega števila. Zahteva jo Britanija, podobno kot v primeru Avstralije (letos je dovolila prihod 42.000 mladim Avstralcem) in Nove Zelandije (letos je dovolila prihod 9500 mladim Novozelandcem). V primeru EU naj bi zahtevala omejitev na 70.000 vizumov. Mladi Avstralci in Novozelandci morajo ob prihodu imeti na bančnem računu najmanj 2530 funtov (3000 evrov) prihrankov in plačati 298 funtov za prijavnino ter 776 funtov za dostop do državnega zdravstva.