Izraelski naseljenci so obkolili hiše v vasi Kusra, hkrati pa so prekinili dobavo vode in električne energije. Organizacije za človekove pravice ocenjujejo, da gre za usklajen poskus prisvojitve dodatnega ozemlja in nadaljnjega poseganja v območje, kjer si Palestinci prizadevajo ustanoviti državo.
»Ponovno pozivam h končanju ponavljajočega se nasilja nad palestinskim civilnim prebivalstvom na Zahodnem bregu,« je dejal papež, pri čemer ni omenil konkretnih spopadov ali napadov.
»Mednarodno skupnost nujno pozivam k ukrepanju za napredek pri rešitvi dveh držav, ki bi omogočila pravičen in trajen mir,« je dodal papež po molitvi v svoji rezidenci v Castel Gandolfu.
Netanjahu podpira naseljence
Vatikan že dolgo podpira zamisel o bodoči palestinski državi, ki jo priznava več kot 150 od 193 držav članic ZN in ki naj bi obsegala območje Gaze ter Zahodni breg, vključno z Vzhodnim Jeruzalemom.
Desničarska koalicijska vlada izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja usmerja obsežno gradnjo naselij na Zahodnem bregu. Finančni minister Bezalel Smotrič pravi, da je cilj gradnje naselij pokopati zamisel o palestinski državi.
Združeni narodi in večina vlad imajo dejanja priseljencev za nezakonita po mednarodnem pravu, ki ureja vojaško okupacijo Zahodnega brega. Izrael je Zahodni breg zasedel v vojni leta 1967, vendar trdi, da gre za "sporno" in ne okupirano ozemlje.