Lee Jae-myung je ob izredno visoki volilni udeležbi, ki je bila več kot 79-odstotna in najvišja od leta 1997, premagal glavnega protikandidata Kim Moon-sooja in bo postal novi predsednik Južne Koreje, poročata nemška tiskovna agencija dpa in južnokorejska tiskovna agencija Yonhap.

Trenutno je preštetih več kot 95 odstotkov glasov, pri čemer je Lee osvojil nekaj manj kot 49, Kim pa približno 42 odstotkov glasov južnokorejskih volivcev.

Skupno se je sicer za položaj potegovalo šest kandidatov.

Kim Moon-soo je danes zvečer po srednjeevropskem oz. ponoči po lokalnem času že priznal poraz. "S ponižnostjo sprejemam odločitev ljudi. Čestitam izvoljenemu kandidatu Lee Jae-myungu," je dejal kandidat vladajoče konservativne Ljudske stranke (PPP).

Lee Jae-myung je že pred tem podal izjavo za medije in se zahvalil volivcem za zaupanje. "Naredil bom vse, kar je v moji moči, da izpolnim veliko odgovornost in poslanstvo, ki mi je bilo zaupano, da ne bom razočaral našega ljudstva," je dejal.

Nekdanji odvetnik za človekove pravice, ki bo predsedniški položaj po navedbah francoske tiskovne agencije AFP najverjetneje prevzel že v sredo, se zavzema za povečanje proizvodnje energije iz obnovljivih virov, krepitev pravic delavcev ter boljše odnose s Kitajsko in Severno Korejo.

Novoizvoljeni predsednik bo nasledil Yoon Suk-yeola, ki je bil odstavljen, ker je decembra lani uvedel vojno stanje, ki ga je parlament nekaj ur kasneje preklical. Razglasitev, ki jo je utemeljil z grožnjami protidržavnih sil in Severne Koreje, je presenetila državo. Po turbulentnih mesecih, ko je Yoon postal tudi prvi pridržani predsednik v zgodovini države, je ustavno sodišče v aprilu potrdilo njegovo odstavitev in s tem omogočilo predčasne volitve.

Zmagovalec se bo moral soočiti s političnimi in gospodarskimi posledicami Yoonove poteze, ki je državo pahnila v politično krizo in pokazala globoko razdeljenost.

Priporočamo