Spremenjeni odlok bo začel veljati sredi avgusta. Po novem lastnikom izrecno nalaga, da morajo odstraniti tako iztrebke kot urin. To v praksi pomeni, da bodo morali na sprehod poleg vrečk nositi tudi plastenko z vodo. Tiste, ki se pravil ne bodo držali, najprej čaka opomin, ob ponovnem prekršku pa je predvidena denarna kazen v višini 100 frankov (približno 107 evrov).
Odlok je bil sprejet po tem, ko je občina prejela številne pritožbe občanov in krajevnih odborov. Župan Chiassa Bruno Arrigoni je pojasnil, da je položaj postal še posebej težaven v vročem in suhem poletju, saj se je neprijeten vonj močno širil, zlasti v mestnem središču in na prometnejših ulicah.
Politična pobuda za reševanje te težave se je začela junija. Župan je poudaril, da ima odlok tudi izobraževalni namen in da želijo z njim spodbuditi večjo odgovornost lastnikov psov. »Ulice redno čistimo s čistilniki pod visokim tlakom, vendar je nemogoče tako očistiti prav vsako ulico,« je dodal Arrigoni.
Zgledi iz drugih evropskih mest
Chiasso pri uvajanju takšnih ukrepov ni osamljen. Podobne obveznosti že veljajo v več evropskih mestih, kot sta Parma in Livorno v Italiji, kjer so jih uvedli v začetku leta. V Barceloni kazni dosežejo tudi do 300 evrov, več španskih mest pa izvaja kampanje za spodbujanje odgovornejšega ravnanja lastnikov psov.