Po podatkih je bilo v okviru operacije, imenovane Southern Spear, v napadih na domnevna plovila za tihotapljenje mamil ubitih že najmanj 105 ljudi. Administracija predsednika Donalda Trumpa je sporočila, da je cilj operacije omejiti trgovino z narkotiki. Ameriška vojska je prejšnji teden napadla dve domnevni plovili za tihotapljenje mamil v vzhodnem Tihem oceanu, pri čemer je umrlo pet ljudi, poroča CNN.
"Nezakoniti bojevniki"
Trumpova vlada je ubite označila za »nezakonite bojevnike« in zatrdila, da ima pravico izvajati smrtonosne napade brez sodnega nadzora na podlagi zaupnega mnenja ameriškega ministrstva za pravosodje.
Napadi so del okrepljenega vojaškega delovanja ZDA v Južni Ameriki v zadnjih mesecih v okviru pritiska na Venezuelo, državo, ki jo je predsednik Donald Trump obtožil kraje ameriške »nafte, zemlje in drugih sredstev«.
Trump je prejšnji teden odredil »popolno in celovito blokado« sankcioniranih naftnih tankerjev, ki prihajajo v Venezuelo ali jo zapuščajo. ZDA so ta mesec že prestregle dva tankerja ob obali Venezuele in še vedno zasledujejo tretjega. Ti posegi potekajo ob obsežni krepitvi ameriških pomorskih in kopenskih sil v Karibskem morju, saj Trump povečuje pritisk na venezuelskega predsednika Nicolása Madura, tudi s prizadevanji za prekinitev njegovih prihodkov od nafte.
Za Madura pametno, da odstopi
Trump je v ponedeljek zavrnil odgovor na vprašanje o svojem končnem cilju v Venezueli, hkrati pa je znova omenil možnost kopenskih napadov in dejal, da bi bilo za Madura »pametno«, da odstopi.
»Ni odgovora. Lahko naredi, kar hoče. Imamo ogromno vojsko – največjo, kar smo jih kdaj imeli, in največjo, kar smo jih kdaj imeli v Južni Ameriki,« je dejal Trump. »Lahko naredi, kar hoče. V redu je, kar koli želi storiti. Če bo igral grdo igro, bo to zadnjič, ko bo sploh še lahko igral.«
V nasprotju z mednarodnim pravom
Venezuela je v ponedeljek sporočila, da bi pomorska blokada, ki so jo odredile Združene države, motila svetovno oskrbo z energijo. To je bilo zapisano v pismu, ki ga je podpisal Maduro in ga je prebral zunanji minister Yván Gil.
Maduro je prav tako kritiziral ameriško vojaško namestitev v Karibskem morju, za katero ZDA trdijo, da je namenjena boju proti tihotapljenju mamil, in jo označil za »neposredno grožnjo, ki vključuje uporabo sile«. V pismu so ameriške napade na plovila v Karibskem morju in Tihem oceanu obsodili kot del »sistematične uporabe smrtonosne sile« zunaj okvirov mednarodnega prava.