Madžarski premier Peter Magyar je v torek začel dvodnevni obisk na Poljskem. To je njegovo prvo potovanje v tujino po prevzemu oblasti. Do njega prihaja v pomembnem tednu, ko se njegova vlada pogaja z evropsko komisijo o načrtu reform za sprostitev milijardnih sredstev, ki jih je EU zadržala v času vladanje Viktorja Orbana zaradi razgradnje vladavine prava.

Magyarjeva pot na Poljsko je simboličnega pomena. Izboljšati želi odnose z Varšavo, ki so bili v času, ko je vlado na Poljskem prevzel Donald Tusk, močno zaostreni. V ta namen ga spremlja kar šest ministrov, med njimi tudi zunanja ministrica Anita Orban. Sedaj želi Magyar tudi izboljšati sodelovanje med državami Višegrajske četverice, kar je sicer pri vseh v minulih tednih naletelo na ugoden odziv.

Energetika visoko na dnevnem redu

Tudi uradna Varšava obisk razume predvsem kot simbolični nov začetek po obdobju dejansko zamrznjenih stikov. Kot so pojasnili v poljski vladi, si želijo z Budimpešto spet vzpostaviti dialog o evropskih vprašanjih in Ukrajini. Varšava namerava Budimpešti ponuditi dostop do ameriškega utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) prek novega terminala v Gdansku, ki naj bi začel obratovati leta 2028. Magyar se je namreč zavezal, da bo do leta 2035 odpravil odvisnost Madžarske od ruske energije. »To je prednostna naloga za obe državi, saj je naftna kriza velik izziv,« je ocenil Magyar.

V sredo zvečer Magyarja pričakujejo še v Avstriji, ki ji ponuja tudi sodelovanje z Višegrajsko četverico.

Priporočamo