Cena letalskega goriva je februarja znašala približno 96 dolarjev za sod. Do 20. marca je poskočila na 197 dolarjev, kar je več kot še enkrat več v samo enem mesecu. Takšne podražitve letalskega goriva nismo videli niti ob izbruhu vojne v Ukrajini leta 2022. Polnjenje letala boeing 737-800, ki je 27. februarja stalo približno 17.000 dolarjev, je teden dni pozneje stalo več kot 27.000 dolarjev.

Pred začetkom konflikta je letalska industrija za letošnje leto napovedovala rekordne dobičke v višini 41 milijard dolarjev. Po poročanju Business Insiderja je dvajset največjih letalskih družb od začetka vojne izgubilo približno 53 milijard dolarjev tržne vrednosti.

Rigas Doganis, predsednik skupine Airline Management Group, pravi, da se boji, da mnoga podjetja situacije ne bodo zdržala. "Letalski prevozniki se soočajo z eksistencialnim izzivom. Morali bodo zniževati cene, da bi spodbudili upadajoče povpraševanje, medtem ko jih višji stroški goriva silijo v zviševanje cen. Popolna nevihta."

Pomanjkanje se širi v Evropo

Analitiki Deutsche Bank gredo še dlje: "Brez skorajšnjega olajšanja bi lahko bili letalski prevozniki po vsem svetu prisiljeni prizemljiti na tisoče letal, finančno najšibkejši pa bi lahko popolnoma ustavili promet."

Težava ni le cena, temveč tudi fizična razpoložljivost goriva. Patrick Pouyanne, izvršni direktor družbe TotalEnergies, je opozoril, da se pomanjkanje že širi iz Azije proti Evropi: "Kriza začenja resno prizadevati kupce. Vse bo odvisno od tega, kako dolgo bo konflikt trajal. Lahko bi bili priča zelo, zelo dramatičnim posledicam."

SAS odpovedal 1000 letov

Izvršni direktor dansko-švedsko-norveške letalske družbe SAS Anko van der Werff je že pred dvema tednoma napovedal odpoved okoli 1000 letov v aprilu zaradi dviga cen goriva. "Glede na trenutne razmere na Bližnjem vzhodu, vključno z ostrim in nenadnim povišanjem svetovnih cen goriva, sprejemamo ukrepe za krepitev naše odpornosti," so zapisali v izjavi za javnost. "Eden od takšnih ukrepov je kratkoročna odpoved omejenega števila letov." SAS sicer dnevno opravi okoli 800 letov. 

Težave imajo tudi ameriške družbe. Izvršni direktor družbe United Airlines Scott Kirby je v pismu zaposlenim zapisal: "Realnost je takšna, da so se cene letalskega goriva v zadnjih treh tednih več kot podvojile, ne vemo pa, kako se bo vse skupaj razvijalo." Če bodo visoke cene vztrajale, se bodo letni stroški podjetja povečali za več milijard dolarjev. V prvi fazi pa je napovedal odpoved približno pet odstotkov načrtovanih letov.

Priporočamo