Nedeljske volitve bodo že 11. parlamentarne volitve od leta 2001, ko so bile izvedene prve povojne volitve na nacionalni ravni. Večina teh volitev je bila predčasnih.
Tokratne predčasne volitve so razpisali, ker poslancem kosovskega parlamenta po izteku mandata predsednice Vjose Osmani ni uspelo v ustavnem roku izvoliti novega predsednika države.
Osmanijeva, ki je bila za predsednico izvoljena aprila 2021 po zmagi Samoopredelitve, je izrazila željo po drugem mandatu, a ni dobila Kurtijeve podpore. Samoopredelitev je za predsedniški položaj predlagala več kandidatov, vendar za nobenega ni dobila potrebne podpore opozicije.
Po izteku mandata Osmanijevi je 4. aprila predsedniške pristojnosti prevzela predsednica skupščine Albulena Haxhiu, ki bo funkcijo vršilke dolžnosti predsednice opravljala do izvolitve novega predsednika.
Politična in institucionalna kriza na Kosovu se je poglobila po parlamentarnih volitvah februarja lani, ko so kljub prepričljivi zmagi Samoopredelitve sledili številni neuspešni poskusi konstituiranja parlamenta in oblikovanja vlade.
Kurti odgovornost za politični zastoj pripisuje opoziciji, medtem ko v največji opozicijski Demokratski stranki Kosova (PDK) menijo, da je za nove predčasne volitve odgovorna vladajoča Samoopredelitev. Na nedeljskih volitvah po podatkih državne volilne komisije sodeluje 21 političnih strank in zavezništev.
Samoopredelitev, ki je zmagala tudi na predčasnih parlamentarnih volitvah decembra lani, računa na tretjo zmago. Osmanijeva, ki si želi vrnitve na položaj predsednice države, se je medtem znova povezala s svojo nekdanjo stranko Demokratsko zvezo Kosova (LDK).
Kurtijeva stranka je na zadnjih volitvah prejela 51 odstotkov glasov. Druga po številu prejetih glasov je bila z 20-odstotno podporo PDK, tretja LDK, za katero je glasovalo okoli 13 odstotkov volilcev, četrto pa je bilo Zavezništvo za prihodnost Kosova (AAK) s 5,5 odstotka podpore.
Deset poslanskih sedežev v 120-članskem kosovskem parlamentu pripada srbski manjšini, še deset jih je rezerviranih za predstavnike drugih manjšin.
Srbska lista, ki jo podpira uradni Beograd, je na prejšnjih predčasnih volitvah osvojila devet sedežev, namenjenih srbski skupnosti. Deseti sedež je pripadel listi Za svobodo, pravico in obstoj Nenada Rašića, ki je minister za skupnosti in vračanje v Kurtijevi vladi.