Ameriški objekti in osebje na Bližnjem vzhodu so od začetka ameriško-izraelskih napadov na Iran izpostavljeni povračilnim ukrepom Teherana, ki so doslej zahtevali šest življenj vojakov, 18 pa jih je bilo ranjenih.

Danes zgodaj zjutraj sta dva drona zadela poslopje ameriškega veleposlaništva v Riadu, veleposlaništvo v Kuvajtu pa je bilo zadeto v ponedeljek. Po obeh napadih niso poročali o žrtvah.

Ameriški predsednik Donald Trump je danes ob sprejemu nemškega kanclerja Friedricha Merza izjavil, da se bodo ameriški napadi na Iran nadaljevali, dokler bo to potrebno, Merz pa je izrazil upanje, da se to ne bo nadaljevalo dolgo časa, ker trpi mednarodna trgovina.

Iranska revolucionarna garda je zjutraj sporočila, da je zaprla Hormuško ožino, skozi katero gre okrog 20 odstotkov vse svetovne nafte, in zagrozila z napadom na ladje, ki bodo skušale pluti skozi njo.

Trump je dejal, da so že uničili iransko mornarico, kasneje pa je na omrežju Truth Social objavil, da bodo ZDA zagotovile prosti pretok nafte skozi ožino. "Če bo to potrebno, bo ameriška mornarica takoj, ko bo to mogoče, začela spremljati tankerje skozi Hormuško ožino. ZDA bodo za vsako ceno zagotovile prost pretok energije svetu. Ameriška gospodarska in vojaška moč je največja na svetu - dodatne akcije prihajajo," je objavil Trump.

Objavil je tudi, da je ameriški korporaciji za razvojno financiranje ukazal, naj zagotovi zavarovanja in jamstva po zelo razumnih cenah za finančno varnost vse pomorske trgovine, še posebej pa energije, ki teče skozi Perzijski zaliv. To velja za vsa ladjarska podjetja, je zagotovil Trump.

Priporočamo