Po načrtih naj bi Croatia Ring postal prvo hrvaško dirkališče, zasnovano po najvišjih standardih Mednarodne avtomobilistične zveze (FIA), kar bi mu potencialno omogočilo tudi gostovanje dirk formule 1. Projekt je uvrščen med strateške investicijske projekte Republike Hrvaške, predvidena lokacija pa leži med naseljema Veljun in Blagaj v bližini reke Korane.
»Končno imamo rešitev in zelo sem zadovoljen s postopkom, ki je bil izjemno zahteven. Uspelo nam je izpolniti vse zahteve stroke in ministrstva. Zdaj nadaljujemo naslednje korake. Gre za velik projekt, ki bo po mojem prepričanju prinesel koristi tako Karlovški županiji kot vsej Hrvaški,« je za Forbes Hrvaška povedal vodja projekta Davorin Štetner.
Investitor projekta je podjetje Automotodrom Plitvice, katerega lastnik je Ante Bušić.
Dirkališče po najvišjih standardih FIA
Kompleks naj bi obsegal približno 50 hektarjev površin. Od tega bo okoli 40 hektarjev namenjenih samemu dirkališču, servisnim objektom in spremljajoči infrastrukturi, preostalih deset hektarjev pa turističnim in gostinskim vsebinam.
Osrednji del projekta predstavlja 4,2 kilometra dolga dirkalna steza z 12 zavoji in več kot 34 metri višinske razlike. Zasnovana bo v skladu s standardom FIA Grade 1, najvišjo homologacijsko kategorijo, ki omogoča organizacijo najprestižnejših avtomobilističnih tekmovanj, vključno s formulo 1.
Steza bo imela več različnih konfiguracij in bo namenjena avtomobilskim ter motociklističnim dirkam, testiranju vozil, šolam varne vožnje in različnim komercialnim dogodkom.
Na območju bodo ohranili obstoječo bencinsko črpalko Lukoil, medtem ko bodo obstoječe stanovanjske hiše in počitniške objekte odstranili. Nekatere nepremičnine so že odkupljene, za preostale pa bodo po potrebi izvedeni postopki razlastitve.
Hotel, apartmaji in zmogljivosti za več kot 500 gostov
Projekt vključuje tudi obsežno turistično infrastrukturo. Predvideni so butični hotel, luksuzni apartmaji, VIP-lože s pogledom na stezo, restavracije, razstavni prostori in dodatne nastanitvene zmogljivosti. Napovedujejo, da bo kompleks lahko dnevno gostil približno 520 obiskovalcev.
Ob večjih dirkaških dogodkih načrtujejo sprejem skoraj 18.000 gledalcev. Tribune bodo lahko sprejele okoli 15.000 ljudi, predvideni pa so tudi VIP-prostori, medijski center in infrastruktura za televizijske prenose.
Po načrtih naj bi največje športne prireditve potekale enkrat ali dvakrat na leto.
Gradnja v treh fazah
Gradnja Croatia Ringa bo potekala v treh fazah. Najprej bodo zgradili dirkalno stezo, paddock, VIP-lože in servisne objekte. V drugi fazi bo sledila gradnja hotela, v zadnji pa vile in preostali turistični objekti. Predvideno trajanje gradbenih del je dve leti.
Kljub obsežni gradnji naj bi več kot 60 odstotkov celotnega območja ostalo zelenih površin, kar presega minimalne zahteve prostorskega načrta.
Investitorji poudarjajo, da bi lahko Croatia Ring postal osrednje središče hrvaškega motošporta in hkrati pomembna turistična atrakcija celinske Hrvaške, ki bi v regijo privabila športne navdušence, ekipe in obiskovalce iz vse Evrope.