"V luči izboljšanja varnostne situacije v Iranu veleposlaništvo v Teheranu znova odpira svoja vrata," je danes sporočilo dansko zunanje ministrstvo. Danski veleposlanik sicer tam opravlja delo že od petka.

Takrat se je vnovič odprlo tudi italijansko predstavništvo v državi. "Naš veleposlanik se bo z vsemi diplomati in uradniki zunanjega ministrstva vrnil v iransko prestolnico," je pred tem napovedal italijanski zunanji minister Antonio Tajani.

"V kompleksni regiji, kot je Bližnji vzhod, je potrebna previdnost. A tokrat se prvič po tednih vojne in negotovih pogajanj kaže oprijemljiv žarek miru," je dodal.

Delovanje svojega veleposlaništva je že konec aprila začela postopno obnavljati Švica, še malo pred tem je po dogovoru o prekinitvi ognja predstavništvo v Iranu znova odprla Španija.

Tako Danska kot Italija sta podobno kot še več držav svoji diplomatski predstavništvi v Iranu zaprli v začetku marca, potem ko je po ameriško-izraelskih napadih na Iran v regiji izbruhnila vojna.

Državi sta nato minuli teden vendarle dosegli memorandum o soglasju, ki je prinesel končanje medsebojnih napadov in ponovno odprtje strateško pomembne Hormuške ožine. O končnem sporazumu se strani še pogajata.

Z veleposlaništva je osebje - veleposlanika Igorja Jukiča in diplomatko - 8. marca umaknila tudi Slovenija. Kot je danes za STA sporočilo ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, sta se oba v Teheran vrnila 30. maja.

Priporočamo