Opozicijska SDS je v DZ vložila predlog zakona za prenehanje veljavnosti zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge. »V teh treh tednih smo slišali veliko pozivov, tudi iz leve sfere, da če bodo ljudje na referendumu glasovali proti, bo še vedno obveljal ta Titov zakon. To drži, zato bo imela koalicija priložnost, da bodisi bojkotira glasovanje v državnem zboru bodisi glasuje za naš zakon, ki anulira zakon iz leta 1974, po katerem se podeljujejo te privilegirane pokojnine, na primer za umetnike in kulturnike,« je o zakonskem predlogu včeraj dejal poslanec SDS Andrej Hoivik.
Danes je nato prav Hoivik znova stopil pred novinarje in glede zakona pojasnil takole: »Zakon nosi naslov zakon o prenehanju veljavnosti zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge. Gre za famozni zakon iz leta 1974, o katerem je veliko govora tekom te predreferendumske kampanje, ki je v zadnjih 50 letih omogočal dodeljevanje izjemnih pokojnin kulturnikom, umetnikom, športnikom in znanstvenikom. V času uradne referendumske kampanje smo se po dolgem premisleku odločili, da vložimo zakon, ki bo ukinil omenjenega,« je pojasnil.
In povedal, zakaj: »Ker menimo, da je pred sprejemom pokojninske reforme potrebno narediti čisti rez, to pomeni, da v državnem zboru začnemo z razpravo ali želi država živeti in delovati po sistemu prvo- in drugorazrednih, ne glede na vrhunske dosežke umetnikov, znanstvenikov ali pa tudi nenazadnje naših športnikov, ki so ponos Sloveniji doma in po svetu. Zato smo vložili ta zakon, ki ima pravzaprav le dva člena. Najprej je seveda potrebno na referendumu, ki bo to nedeljo, zavreči nov zakon Golobove vlade.«
Zakonski predlog Janševih predvideva le dva člena, in sicer, da se zakon razveljavi in da ta določba v veljavo stopi 15. dan po objavi v uradnem listu. Zakon ne bi deloval retrospektivno, a po novem podeljevanje dodatkov ne bi bilo omogočeno. »Žal, to je dejstvo, vsi tisti, ki so prejeli te dodatke po ustavni pravici, se jim ti dodatki ne morejo odvzeti za nazaj, za vse prihodnje pa seveda ti dodatki ne bodo omogočeni,« je na današnji na novinarski konferenci dejal Hoivik. Kot kompromisno rešitev sicer v SDS predlagajo razpravo o povišanju enkratne nagrade za Prešernove nagrajence.