Posnetek je dolg 11 minut in 40 sekund. V skupinah na družbenih omrežjih, ki so dovzetne za proticepilsko propagando, ima že več tisoč ogledov. V videu nastopa Nada Hiti, družinska zdravnica iz Zdravstvenega doma Domžale. Odločila se je raziskati resnico. »V medicini so pomembni dokazi,« pove.
Hitijeva je »raziskovala« cepivo mRNA proti covidu-19. Eden izmed njenih testnih postopkov je potekal tako, da je cepivo razredčila v destilirani vodi in vzorcu urina in ga poslala v laboratorijsko analizo. Po pregledu z mikroskopom in po opravljenih testih naj bi ugotovila, da so v cepivu prisotne nečistoče, med drugim kovine in celo radioaktivni uran. »Ti rezultati so v neskladju z izjavami nekaterih znanstvenikov, ki pravijo, da so cepiva mRNA najčistejša,« je trdila Hitijeva. »Glede na to, da je predvideno ponavljanje odmerkov cepiva, se bodo v telesu kopičile vse večje količine kovin, ki telesu močno škodijo.«
»Nova cepiva, ki so trenutno pri nas v uporabi proti covidu, ne vsebujejo kovin,« poudarja biologinja in znanstvena komunikatorka Zarja Muršič. »Nekatere kovine, najpogosteje aluminij, so uporabljene v cepivih kot adjuvanti. To so dodatki v cepivu, ki 'zbudijo' imunski sistem, da ta oblikuje boljši imunski odziv na delec patogena, ki je sicer najbolj pomembna sestavina cepiva. Količina prisotnih kovin v teh cepivih je zanemarljiva v primerjavi s kovinami, ki jih sicer dobimo iz prehrane v vsakdanjem življenju.«
Strokovno in etično nesprejemljiva objava
»Primeri posameznih slovenskih zdravnikov, ki z neresnicami ali polresnicami strašijo javnost v zvezi s cepivi, kršijo več členov kodeksa zdravniške etike,« so objavo komentirali v skupini Mladi zdravniki Slovenije. Takšna sporočila so še posebej nevarna za celotno družbo, saj igrajo na čustva strahu, človeški možgani pa so evolucijsko ustvarjeni tako, da strah zlahka premaga racionalne argumente.
Nad početjem zdravnice je zaprepadena tudi Renata Rajapakse, direktorica ZD Domžale. Zdravniško zbornico Slovenije (ZZS) bo pozvala k ukrepanju. In sicer naj preuči in presodi, ali je ravnanje Hitijeve v skladu s kodeksom zdravniške etike.
»ZD Domžale se ne strinja z izjavami in stališči, ki jih je podala zaposlena. Absolutno se ograjujem od takega javnega nastopanja in tudi do stališč kolegice,« je zapisala Rajapaksetova. Objava Hitijeve je po njeni presoji popolnoma nesprejemljiva s strokovnega in z etičnega vidika. »Zdravniki smo prvi, ki ne smemo v razmerah, ko v delu splošne javnosti še vedno obstaja nek dvom o cepljenju, slednjega dodatno krepiti. Pač pa moramo ravnati kot strokovnjaki na področju medicine in se ob morebitnih vprašanjih, zadržkih najprej strokovno sami poučiti, da lahko nato čim bolj jasno in uspešno zdravimo paciente.«
Zdravnica je zavedla tudi nacionalni laboratorij
Za izvedbo raziskave je Hitijeva zavedla Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), ki mu je poslala vzorce razredčenega cepiva in jih lažno označila kot vzorce pitne vode. »Zavajanje laboratorija glede vrste vzorca lahko predstavlja zdravstveno tveganje za zaposlene,« opozarjajo v NLZOH. Hitijeva je obenem manipulirala s podatki iz laboratorijske analize vzorcev, njen pristop pa je neznanstven in zavajajoč ter pritrjuje teorijam zarote, so sporočili.
Hitijeva ni osamljen primer. V javnosti nastopa več slovenskih zdravnic in zdravnikov, ki zanikajo nevarnost pandemije ali neutemeljeno zmanjšujejo tveganje bolezni covid-19, med drugim z zavajajočo primerjavo s sezonsko gripo. Širijo tudi trditve, da so PCR-testi in zaščitne maske neučinkoviti, ali netijo dvome o varnosti in učinkovitosti cepiv, ki ne temeljijo na verodostojnih znanstvenih spoznanjih. Njihovo javno delovanje že obravnava odbor za pravna in etična vprašanja, nam je sporočila predsednica zbornice Bojana Beović. »Sklepe odbora bomo v kratkem tudi javno objavili,« je sporočila.
Kako na kritike odgovarja Nada Hiti? »Zelo težko se sprijaznim z dejstvom, da sedaj že cepimo nosečnice in otroke, mlajše od 18 let,« pravi. Po njenih besedah je treba še veliko raziskati, ker ve, da uveljavljena otroška cepiva vsebujejo nečistoče, »zaradi katerih je kar nekaj stranskih učinkov in posledic«. Zato je hotela prispevati svoj delček k razjasnitvi o varnosti cepiv. V svojem početju ne prepoznava ničesar spornega. Nasprotno. »Če je to neetično, se vprašam, kaj bomo rekli čez nekaj let, ko se morda izkaže, da smo bili v zmoti o varnosti cepiv?« je zapisala. Svoje ugotovitve je že posredovala ministrstvu za zdravje, NIJZ in ZZS s prošnjo, naj sprožijo dodatne preiskave cepiv proti covidu-19. Posnetek na portalu youtube je izbrisala. Na facebooku je še zmeraj dostopen.