Pred nedeljskim zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke od danes do četrtka poteka predčasno glasovanje. Ta čas poteka tudi referendumska kampanja. Ne brez političnih provokacij. Stranka SDS je na letaku, ki so jih volilci te dni prejeli v nabiralnike, navedla razloge, zakaj na nedeljskem referendumu oddati glas proti. Prav tako so navedli argumente za in proti, ki so jih predstavili prek izjav in fotografij različnih posameznikov, večinoma politikov.

Na letaku so se z izjavami za glas za znašli predsednik vlade Robert Golob, ministrica za kulturo Asta Vrečko, poslanka Svobode in predsednica odbora DZ za kulturo Sara Žibrat in predstavnik Glasu ljudstva Jaša Jenull. Na drugi strani pa z argumenti za odločitev proti predsednik SDS Janez Janša, predsednica kulturnega foruma SDS Ignacija Fridl Jarc, podjetnik Matej Goričan ter »upokojenka s 700 evri pokojnine«.

Nika Kovač: Nisem vedela, da bom na tem letaku

V stranki SDS so na svojem letaku objavili tudi izjavo direktorice Inštituta 8. marec. Gre za izjavo Nike Kovač iz februarja 2023. V izvirniku se glasi takole: »Pisali so nam številni upokojenci in upokojenke, ki so nam pojasnili, da njihova pokojnina ne zadostuje za preživetje – odločajo se med plačilom položnic za elektriko in nakupom toplega obroka. Njihov trenutni položaj pa je posledica politik vseh vlad do zdaj.« Janševi so prikladno izpustili zadnjo poved, citat pa skupaj s fotografijo Kovačeve vključili na referendumski material. V kontekstu ostalih citatov, ki napotujejo volilce, naj glasujejo proti vladnemu zakonu.

V Inštitutu so se nato danes že odzvali na provokacijo največje opozicijske stranke: »Moja izjava na letaku SDS je bila iztrgana iz konteksta in objavljena brez mojega dovoljenja – z jasnim namenom zavajanja javnosti. Ta referendum ni glasovanje o položaju upokojencev, niti odločanje o statusu umetnikov. Gre za tehnično vprašanje – nekaj, kar v resnici ne vpliva neposredno na vsakdanje življenje ljudi. SDS pa to podrobnost zlorablja za ustvarjanje razdora med ljudmi v njihovem boju za oblast,« je dejala Kovačeva.

In dodala: »Najbolj me boli, da se pri tem manipulira predvsem z upokojenci – kot da gre za odločitev, ali bodo živeli bolje ali slabše. To preprosto ni res. Ta referendum ni o tem. Če si gospod Janša namesto manipuliranja želi sodelovanja pri temah, ki dejansko vplivajo na življenja ljudi, me lahko kadarkoli pokliče – moj kontakt verjetno zlahka dobi.«

 

V SDS so sicer na letak nanizali različne izjave posameznikov, med katerimi se nekatere nanašajo na referendum, druge pa na slab položaj upokojencev. Med avtorji izjavi najdemo tudi nekdanjega ministra za kulturo in nekdanjega predsednika DZ iz vrst LDS Jožefa Školča, nekdanjega kohezijskega ministra in poslanca SAB Marka Bandellija, poslanko Svobode Almo Intihar, akademskega slikarja in prejemnika Prešernove nagrade Hermana Gvardjančiča.

Priporočamo