Vladajoča koalicija strank Gibanje Svoboda, SD in Levica ima v državnem zboru udobno večino 53 poslancev, zato usoda ministric za zunanje zadeve Tanje Fajon in za notranje zadeve Tatjane Bobnar ne bi smela biti vprašljiva. A predsednik vlade Robert Golob in vodja koalicije očitno ničesar ne prepušča naključju, saj je v sredo povabil vse koalicijske poslance na Brdo pri Kranju, kjer že vrsto let organizirajo koalicijske vrhe, tokrat pa le posvet. V kabinetu predsednika vlade so pojasnili, da bodo »udeleženci razpravljali o aktualnih političnih zadevah«. V koaliciji se morajo namreč pred glasovanjem o interpelacijah pogovoriti tudi o sodelovanju na trojnem referendumu, ki bo potekal 27. novembra.

Kajzer in Janša

Čeprav je SDS sredi septembra najprej vložila interpelacijo proti notranji ministrici Tatjani Bobnar, bo morala na zagovor pred poslance prej stopiti ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon. Predsednici SD očitajo, da naj bi z odpoklicem veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja kršila zakon o zunanjih zadevah, ker da bi se morala pred tem najprej posvetovati s predsednikom republike Borutom Pahorjem. Ta je namreč v javnosti večkrat zatrdil, da se vlada pri odpoklicu veleposlanika ni držala ustaljenih postopkov, zato lahko ocenimo, da so Pahorjeve navedbe pripomogle k interpelaciji ministrice in predsednice SD. Politična razmerja postajajo s Pahorjevo napovedjo, da se želi vrniti v stranko SD (članstvo je zamrznil, ko je bil pred desetimi leti izvoljen za predsednika republike), ki jo vodi Tanja Fajon, še bolj zanimiva in zapletena. Sam odpoklic veleposlanika pa je dejansko s svojim zapisom sprožil predsednik SDS Janez Janša, ko je na družbenem omrežju twitter objavil depešo MZZ. Fotografijo depeše mu je poslal prav Kajzer.

Žica in Fotopub

V ponedeljek prihodnji teden bo prišla na dnevni red še interpelacija notranje ministrice Tatjane Bobnar, ki naj bi po prepričanju pobudnice, stranke SDS, zagrešila štiri ključne kršitve zakonodaje, s tem pa tudi dovolj hude prekrške za razrešitev s funkcije. SDS bo skušal v več kot deseturni razpravi dokazati, da je ministrica zlorabila pooblastila in zavajala javnost ob odločitvi za umik rezilne in panelne žice na južni meji. Bobnarjeva naj bi po mnenju SDS zavajala s podatki o ilegalnih migracijah. Poleg tega bodo razpravo v državnem zboru popestrili tudi vložki o zloglasni galeriji Fotopub, saj notranji ministrici očitajo, da je ravnala malomarno pri »zaščiti dokaznega gradiva v zvezi z indici posilstev in mučenja«. Tatjana Bobnar je v odgovoru na interpelacijo zavrnila vse očitke. Glede povečanega števila migrantov na meji s Hrvaško odgovarja, da se je trend povečevanja začel že pred njenim prihodom na položaj ministrice, poleg tega se število migrantov na območjih, kjer so že odstranili žico, ne povečuje, število kaznivih dejanj na teh območjih pa se zmanjšuje. Na očitek, da je bila policija v aferi Fotopub neaktivna, pa odgovarja, da se je policija odzvala nemudoma po medijskih objavah, potrdila je tudi, da se z omenjenim primerom ukvarja posebna skupina kriminalistov, ki je bila oblikovana ravno za ta primer. 

Priporočamo